Albánie

Bezesporu nejkrásnější pláže jsou na jihu, na tzv. Albánské rivéře.

Pobřeží je zde velmi členité a čím více na jih, tím je vstup do moře méně pozvolný. Od břehu za 6-8 m je již hloubka pro plavce.

Nejkrásnější jsou samozřejmně odlehlé pláže, které jsou dostupné pouze autem.

Ani v Albánii již nehledejte divoké pláže, něco jako divoká pláž zde neexistuje. U každé pláže, která je alespoň trochu dostupná stojí malá restaurace s lehátky a slunečníky. Mimo sezónu, rozuměj do 30.června a od 1.září, na těchto plážích budete již jen Vy a Vaše auto. Albánce, kteří přes sezónu (červenec/srpen) cestují nejvíce, zde mimo sezónu skoro nepotkáte a turisté se sem ještě nenaučili jezdit (rok 2015).

Nejkrásnější, na jihu samozřejmně pouze oblázkové pláže, jsou v Sarandě (krásná oblázková pláž, hlavně u hotelu Maestral nebo Sejko), Butrintu nebo Ksamili (městské pláže, doporučuji na 100%) - v Ksamili jsou opravdu překrásné pláže, některé se tváří jako písečné, i zde doporučuji obuv, protože se jedná o písečnou navážku a dále od břehu jsou již ve vodě skalky a kameny, včetně mořských ježků, kteří jsou na jednu stranu ukazatelem čistoty vody, na druhou stranu svými bodlinami mohou nepříjemně zkomplikovat dovolenou.

Borsh - vesnička situovaná pár set metrů od pobřeží, 20 min od Himary. Jedná se o největší pláž albánské riviéry. Pobřeží s čistou vodou se táhne do dálky 6 km. Nachází se zde množství diskoték, klubů a restaurací nabízejících místní kuchyni – grilované jehněčí. Nad vesničkou se tyčí hrad (jedná se o pořádný výšlap, ale výhled na moře opravdu stojí za to).

Himara - malé městečko skládající se ze Starého města na kopci a z Nového města v zálivu. Himara má 4 pláže – Filikuri, Spille, Llamani, Potami a Livadhet. Všechny pláže jsou oblázkové s hlubokou, průzračnou vodou. Městečko bylo založeno již v 5. století př.n.l. (pod jménem Pellazgë), nachází se zde mnoho kostelů – Kostel Shën Maria e Athalit, kostel Cassiopeia, kostel All Saints. Na malém poloostrově se nachází hrad Ali Paši Tepelene. Hrad se nachází ve výšce 20 m nad mořem. Ali Paša hrad věnoval své manželce Vasiliqii.

Lukovë - vesnička známá citrusovými a olivovými terasami. O 2 km dále se nachází známá Buneci Beach (pláž) s krystalicky čistou vodou a četnými podmořskými jeskyněmi.

Dhërmi - Křišťálově čistá voda s malými kamenitými intimními plážemi Jaliksari, Shkambo, Gjipea. Nachází se asi 70 m od úpatí útesu. V blízkosti Dhermi je také legendární jeskyně pirátů. Městečko Dhermi bylo obydleno již v letech 49-48 před n.l. Městečko se pyšní kláštery Shën Maria s kostelem Shën Todhri, Ipapandia a Shën Mitri s freskami z 12.-14. století. Dhermi je plné restaurací, barů a hospůdek s domácí i zahraniční kuchyní.

Vunoi - 8 km jižně od Dhërmi se nachází vesnička Vunoi, známá svým patriotismem. Zde se nachází překrásná pláž Jala. Městečko Vunoi je postaveno na skále nad mořem. Má malý kostel sv. Spyridona z roku 1778 a kostel Mesodhia s malbami z roku 1783)

Qeparoi - městečko je umístěno blízko zálivu Porto Palermo. Staré město bylo postaveno na kopci, tří patrová věž Aliho Paši, klášter Shën Dhimitri a dům Minella Gjika.)  Cestou potkáte také množství malých nepojmenovaných pláží, např. u hradu Ali Paši Tepelenského ...

Na koupání na plážích Albánské riviéry doporučuji obuv vhodnou do vody, jsou zde poměrně velké oblázky a v nich se rádi skrývají ježci, kteří jsou znakem kvalitní a čisté vody.

 

Severní pobřeží nebo-li Vlora a Durrës a Shëngjin

 

Vlora - pláže ve městě absolutně nedoporučuji, krásné pláže jsou ale na jih od města, opět oblázkové pláže, např Rradhime....

Koupání je zde v průzračné vodě, jen okolí neskýtá žádné možnosti k večerním procházkám, ale kdo vyhledává pouze koupání u pláže a posezení v restauraci nad opravdu vynikajícím jídle a vínu, mohu jedině doporučit. Na pláže pod Vlorou mít obuv do vody nemusíte, nicméně pro citlivé jedince bych je doporučila, oblázky mohou potrápit chodidla, obzvlášť při vstupu a výstupu z vody.

Rradhime - malé středisko jižně od Vlory, název se odvozuje podle místa, kde se studená voda z horských pramenů vlévá do moře. Na úzkým pobřežím s kamenitými plázemi s křišťálově čistou vodou, pláže se táhnou několik kilometrů až k ústí řeky Dukati. Na jedné straně jsou hlubové vody Jaderského moře a na druhé straně se vypínají hory porostlé středozemní vegetací (olivami a citrusy). Hojně je zde rozšířeno potápění. Pod mořem se nachází mnoho potopených italských lodí, např. "Po", které byly potopeny roku 1941, během italsko-řecké války. Nejznámější je pláž Zhiron, pro pozorování zelené a černé řasy.

Durrës - pláže ve městě ani zde nemohu doporučit, ale pod městem se táhne 10 km dlouhá písečná pláž, je to nejkrásnější a nejdelší písečná pláž v Albánii. Vstup do moře je opravdu, ale opravdu pozvolný (několi metrů, kde stále stačí i malé děti). Doporučuji zde hotely ležící přímo na pláži, hotely v druhé nebo řadě od pláže, byť jsou vybaveny perfektně, tak mají trošku děsivé okolí. Ten kdo jede do Durrësu, ať si nezapomene vzít odpuzovače komárů do zásuvky i ve spreji. Koho láká historické jádro v Durrësu, nechť se netěší na žádné pámátky a´la Řím. V Durrësu je pouze malý amfiteátr, který je zahloubený do okolního terénu a je celkem potíž jej nalézt, další památkou je benátská věž a tím jsou historické památky vyčerpány, nepočítám-li Hoxhovu vilu tyčící se nad Durrësem. Kdo četl, že se v Durrësu vyskytují želvy karety, tak s tím ať již nepočítá, množství turistů je bezpečně od pobřeží odehnalo, když budete mít štěstí, dočkáte se jich v letovisku Shëngjin (2015).

Shëngjin - písečné pláže s pozvolným vstupem, hezké prostředí, nově se rozvíjející středisko, které nemá historické jádro jako např. Durrës. Nové hotely a nová promenáda, která se probíjí k neustále přibývajícím hotelům.

Velipojë - úplně nové středisko, nacházející se skoro na Černohorské hranici, blízko Skadarského jezera. Toto letovisko ještě stále "čeká" na objevení. Díky vysokému přílivu jsou hotely umístěny poměrně daleko od moře (100-150 m začíná linie hotelů). Letovisko zatím nemá pobřežní promenádu ani "centrum", ale i zde jsou obchůdky a restaurace.