Korfu

AUTOBUSY

Na Korfu jezdí 2 druhy autobusů: modré a zelené. Modrý autobus funguje jako městská hromadná doprava. Jízdenky si proto musíte zakoupit předem v trafice (pro linky do letovisek Dassia a Benitses v autobuse). Tyto linky vyjíždějí z náměstí San Roco v Kerkyře. Autobusové zastávky jsou většinou kovové konstrukce natřené modrou barvou.

Zelený autobus vyjíždí z autobusového nádraží vedle Nové pevnosti a funguje jako dálková doprava. Lístek se kupuje v autobuse u průvodčího nebo na autobusovém nádraží a nově také přes internet. Na zastávkách je vyvěšen jízdní řád, který ale uvádí jen časy výjezdů z Kerkyry nebo z konečné zastávky.

AUTOMOBILY

Na Korfu platí mezinárodní dopravní předpisy. Pro řízení auta je oficiálně vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. Řidič pronajatého auta má být starší 21 let. Nejvyšší povolená rychlost: ve městě 50km/h a mimo obec  80km/h. Používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček je povinné. Telefonování za jízdy není dovoleno.

BANKA

Od 1.1. 2002 platí v Řecku Euro. Peníze v hotovosti si můžete vybrat pomocí kreditní karty u mnoho bankomatů. Většina řeckých bank má své pobočky v hlavním městě Kerkyře, některé mají další pobočky ve větších střediscích, jako je Acharavi nebo Lefkimi. Otevírací doby jsou Po-Čt 8:00-14:00, Pá 8:00-13:30 hod.

 

BAZÉNY

Je-li u Vašeho ubytování bazén, dodržujte prosím bezpečností pokyny majitelů. Většinou je zakázáno skákání do vody a používání bazénu po setmění. Většina bazénů na Korfu je veřejných a je možné je navštěvovat, bývá zvykem zakoupit si malé občerstvení u baru, který je součástí bazénu a poté můžete volně využít lehátek u bazénu. Voda v bazénech bývá sladká.  Je-li u bazénu bar, je zakázáno nosit si vlastní jídlo a pití k bazénu. Stejně to platí i u hotelové restaurace. Je to z důvodu velmi přísného daňového systému v Řecku, který kontroluje veškeré položky započítané na pokladně a jakékoliv nesrovnalosti tvrdě postihuje.

CLO

Celní předpisy jsou shodné s předpisy v ostatních zemí Evropské unie. Vývoz starožitností je zcela zakázán.

ČAS

V Řecku je o jednu hodinu víc než v ČR a to i v létě, protože v Řecku platní letní čas stejně jako u nás.

ELEKTRICKÝ PROUD

Běžně se používá střídavý proud o napětí 220 voltů. Zásuvky jsou stejné jako v ČR.

FOTOGRAFOVÁNÍ

Fotografování a filmování v archeologických lokalitách je povoleno. Není však možné používat stativ. V muzeích se za použití fotoaparátů často platí. Je zakázáno fotografovat a filmovat vojenské prostory. Ani v kostelech a klášterech není povoleno fotografování a filmování.

KOMÁŘI

Na Korfu je vlhké prostředí, a proto tu jsou komáři velmi rozšířeni. Tento obtížný hmyz se sice přes den schovává před slunečním žárem, ale o to dotěrnějším bývá po setmění. Většina obchodů prodává repelenty nebo odpuzovače komárů. Majitelé ubytovacích kapacit neradi vidí, když turisté zabíjejí komáry na stěnách pokojů.

KOSTELY

Při vstupu do naprosté většiny řeckých kostelů a klášterů je nutné mít vhodné oblečení. Je zakázáno vstupovat v plážovém oblečení, šortkách a s odhalenými rameny a koleny. Některé kostely a kláštery to požadují pouze po ženách, v některých klášterech ženám proto půjčují „slušivé“ sukně univerzální velikosti.

LEKAŘSKÁ PÉČE

Platí zdravotnická dohoda, na jejímž základě jsou řecké státní nemocnice povinny zdarma poskytnout českým občanům pomoc v případě úrazu a náhlých případů, kdy je přímý lékařský zákrok nevyhnutelný a neodkladný. Nemocnice mohou vyžadovat úhradu léků a zdravotnického materiálu. Navzdory platné zdravotnické dohodě se doporučuje mít před každou cestou do Řecka sjednané zdravotní pojištění.

Soukromí lékaři požadují platby za jakýkoliv zákrok, i kdyby šlo o akutní ohrožení života. Poplatky za ošetření jsou velmi vysoké a často je nutné zaplatit zvlášť i zdravotní sestru. Máte-li zdravotní pojištění a potřebujete lékařské ošetření, které není akutní, zavolejte Vašeho delegáta, který Vám domluví schůzku s lékařem, který má smlouvu s Vaší pojišťovnou a ošetří Vás zadarmo přímo na Vašem ubytovacím zařízení.

Ošetření u zubaře pojišťovna neproplácí. Nejlevnější zubařské ošetření je ve státní nemocnici v Kerkyře. Lékař se řecky řekne „jatros“, zubní lékař „odontojatros“. Mnozí řečtí lékaři studovali v zahraničí, a proto většinou mluví anglicky nebo německy. Pro úhradu nákladů spojených s ošetřením je třeba, aby lékař vystavil potvrzení o diagnóze a druhu poskytnuté péče. Lékárny, „farmakio“ jsou označeny červeným nebo zeleným křížem. Léky předepsané doktorem a zakoupené v lékárně se hradí přímo, pokud jste pojištění, pojišťovna Vám na základě dokladu o zaplacení léku, léky proplatí. Ve městě Korfu má vždy jedna lékárna noční pohotovost.

NÁKUPY

V roce 1992 zrušila řecká vláda jednotnou uzavírací dobu v obchodech. Od té doby se mohou majitelé sami rozhodnout, jak dlouho budou mít otevřeno. Obchody ve městech mají obvykle otevřeno 08:30-14:00hod. (denně kromě neděle) a 17:30-21:00hod. (jen v úterý, čtvrtek a pátek). Supermakety Po-Pá 08:00-21:00hod a v sobotu 08:00-20:00hod. V turistických střediscích je možné nakupovat od rána do večera a to v sobotu i neděli. Řekové mají umění v krvi a projevuje se to v řadě výrobků: keramika, šperky, textil, dřevořezba, alabastrové a kožené zboží.

TAXI

Taxíků je na Korfu dostatek. Můžete si je zastavit na ulici, nastoupit na jejich parkovištích nebo zavolat telefonem. Ceny stanovuje stát a jsou přijatelné. Můžete se setkat s tím, že Váš taxikář zastaví ještě dalším cestujícím, aniž by to mělo vliv na cenu, kterou mu platíte.

OBYVATELSTVO

K atmosféře cílové země patří samozřejmé tamní obyvatelé. A v této souvislosti je třeba dodat, že Řekové jako hostitelé obstávají na výbornou. Jsou srdeční a přátelští. Nejsou však servilní. Mají svou hrdost, která jim zakazuje odmítnout jakoukoliv žádost. Většinou na svou prosbu uslyšíte odpověď, „avrio“ – „zítra“ - někdy také „methavrio“ – „pozítří“. Jsou to spíše zdvořilostní fráze. Člověka utěšíte většinou slovy, „den birasi“ – „nic si z toho nedělej, to ni není“. Pokud máte naspěch, uslyšíte „siga siga“ – „pomalu, pomalu“, to abyste opět splynuli s typickým životním rytmem ostrovanů. Takže si nasaďme řecké brýle a pokusme se prožít dovolenou v rytmu zdejších obyvatel.

OPALOVÁNÍ

Slunění k dovolené patří, a proto se nevyplatí na opalovacích přípravcích šetřit, přípravky s vyšším ochranným faktorem jsou sice dražší, ale též účinnější. Pokud dojde ke spálení části těla sluncem, je nejlépe ošetřit je kvalitním pleťovým mlékem, nejlépe s panthenolem. O nezbytné opatrnosti při opalování na jižním sluníčku bylo již napsáno mnohé, i tak se ale v každém zájezdu najde někdo, kdo vlivem neopatrného opalování stráví několik dní s bolestmi. Zejména pro jedince se světlou pletí, pokud již není pokožka opálená, stačí ke spálení i hodinový pobyt na slunci. Pokrývka hlavy je též důležitý a slušivý doplněk. Nebezpečné je slunce hlavně v poledním čase, proto je nejlepší čas k pobytu na pláži do 11 hodin dopoledne a pak až po 14 hodině odpoledne. Obuv do vody je nutná jen na některých místech (zejména na západě, Paleokastritsa), bodliny mořských ježků jsou velmi ostré a špatně se odstraňují.

POŠTA

Poštovní úřady jsou zpravidla otevřeny od Po-Pá do 14:00/15:00hodin – ve větších městech a turistických centrech, také místy do 20:00 hodin a v sobotu do 13:00 hodin. Dopisy a pohledy se posílají leteckou poštou, doručení do střední Evropy trvá zpravidla týden. Známky na dopis a pohlednice do České republiky stojí okolo 60 centů. Schránky jsou žluté a najdete je ve všech turistických centrech.

TOALETY

Vzhledem k úzkým odpadům se toaletní papír nevhazuje do záchodové mísy, ale do košů vedle. Zabráníte tak ucpání a nepříjemnostem tím vzniklým.

PLÁŽE

Na Korfu je velké množství pěkných písčitých pláží, a to především na jeho severní a západní straně. Na východním pobřeží je většina pláží oblázkových a štěrkových, zato jsou zde daleko menší vlny, teplejší moře a méně větrno. Všechny pláže v Řecku jsou státní, což znamená, že koupat se zde můžete kdekoliv do vzdálenosti 7 metrů od mořské hladiny a nikdo nemá právo vyhánět Vás a to ani před velkými hotelovými komplexy. Nudistické pláže byly v Řecku až do roku 1981 zakázány a někteří Řekové je ani dnes neradi akceptují. Dbejte proto na to, abyste svou nahotou nikoho neobtěžovali. Na plážích jsou k dispozici lehátka a slunečníky, které si můžete pronajmout.

VODA

Vzhledem k tomu, že sladká voda na ostrově je většinou velmi tvrdá a obsahuje velké množství soli, mohla by lidem s citlivějším žaludkem způsobit žaludeční problémy. Doporučujeme si kupovat pitnou vodu raději v obchodech. Na kvalitu vody v jednotlivých kapacitách se můžete zeptat Vašeho delegáta, všeobecně ale platí, že voda je pitná a je na uvážení každého zda ji bude pít či nikoliv.

TELEFON

Telefony spadají pod správu společnosti OTE. Telefonní předvolba do ČR je 00420, do SR 00421 a do Řecka 0030. Volání mobilními operátory Vodafone, Cosmote a WIND přes roaming, informace Vám sdělí jednotliví operátoři.

Důležité adresy a telefonní čísla :

Turistická policie (ubytování, informace)  171

ELPA – autoturistický club  174

ELPA – silniční asistence  104

Dopravní nehody, policejní pohotovost  100

Lékařská pohotovost  105

První pomoc  166

Přístavní policie  108

Hasiči  199

Řecká turistická organizace (stížnost turistů)  327 1300.

 

POLOHA A KLIMA

Ostrov Korfu patří k pásmu Jónských ostrovů, které se rozkládají u západního pobřeží Řecka od Albánie až k Peloponéskému poloostrovu. Ion znamená v překladu „fialky“, tato podzimní květina ozdobí právě v tuto dobu všechny ostrovy. Ostrv Korfu má srpovitý tvar a leží nejseverněji ze všech sedmi Jónských ostrovů. Jeho nejužší místo je od albánského pobřeží vzdáleno jen 2,5 km, nejvyšší hora na Korfu je Pantokrátor (906m) – ční nad Kerkyrským zálivem, na horu se lze dostat autem. Celková rozloha ostrova je 592 km2, nejdelší úsek z mysu Agios Ekatérini na severu k mysu Asprókavos na jihu měří 62 km, nejširší severní část od mysu Kéfali na západě k mysu Agios Stéfanos na východě měří 28 km, ve střední a jižní části má ostrov šířku pouhých 3,5 – 9,5 km.

Klima je mírné s teplotami 5-14°C, prší zde většinou v zimních měsících od listopadu do dubna, ale také v létě je zde vyšší vlhkost vzduchu než u pobřeží Egejského moře. V srpnu se zřídka setkáte s extrémně horkými dny. K večeru dosahuje teplota optimální výše. V oblasti Acharavi je přece jen „chladněji“ než v ostatních částech ostrova.

Prům.teplota

V

VI

VII

VIII

IX

X

Denní °C

24

28

31

32

28

23

Noční °C

12

16

18

18

16

13

Tep. vody °C

18

21

23

24

23

21

Srážky v mm

42

8

4

22

100

100

 

Horký vítr Scirocco vane především na jaře a na podzim. Teplota vody v létě je i 25°C a až do října zůstávají teploty příjemné ke koupání. Voda v Paleokastritse je i v nejvyšším létě o něco studenější než v ostatních oblastech. Západní pobřeží je od Benátek ovlivňováno větrem „maistro“, který přináší větší vlny a chladnější teploty a z jihu větrem „ostria“, který vane z jihu a přináší teplo z afrického pobřeží.

Díky mírnému klimatu se na Korfu daří bujné vegetaci, která pokrývá celý ostrov. Také z tohoto důvodu se mu říká nejzelenější ostrov Řecka. K vidění jsou zde miliony olivovníků. Tyto stromy zde vysázeli Benátčané, když vládli tomuto ostrovu, a zabezpečovali jejich spotřebu olivového oleje. Všude po ostrově najdete citroníky a pomerančovníky, cypřiše, oleandry, akáty, vinnou révu a také tisíce druhů květů.

 

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE O OSTROVĚ

Ostrov Korfu lze nazvat opravdovou perlou středomoří. Tento nejzelenější ostrov řecký ostrov jistě znáte i z půvabných knížek spisovatele Geralda Durrella, jehož dům z dětství zde můžete najít poblíž malé rybářské vesničky Kalami. Na Kerkyře, jak Řekové nazývají svůj druhý největší ostrov, se půvabně prolíná italská atmosféra s helénským životním stylem. Na jídelních lístcích tu najdeme pastu a pizzu, nad uličkami jsou tak jako v Itálii natažené šňůry na prádlo a v kafetériích muži žmoulají tichounce šustící komboloi (řecká hračka, šňůrka s korálky).

Označení „zelený ostrov“ není žádnou nadsázkou, název totiž plně vystihuje skutečnost. Zeleň ostrova Korfu ostře kontrastuje se skalnatými pustinami řeckého a albánského pobřeží, ležícího jen několik kilometrů od Korfu. Více než čtyři miliony olivovníků, pokrývajících většinu ostrova, doplňují vysoké cypřiše, akácie i vonné fíkovníky a eukalypty. Hustá silniční síť umožňuje navštívit autem nebo autobusem kterékoliv místo na ostrově za jediný den.

Ostrov může českému turistovi nabídnout vše, co si od kvalitní dovolené slibuje. Tyrkysově zbarvené moře s křišťálově čistou vodou, písečné či oblázkové pláže s blízkým stínem olivových hájů. Členité pobřeží se stovkami kouzelných zátočin, v nichž nalezne soukromí. Kouzelné hory se sporou vegetací, kamenitými cestami a malebnými vesničkami. Milovník historických památek si zde také přijde na své, ať již při prohlídce hlavního města Kerkyry nebo starobylých klášterů v horách. Čekají zde na Vás ochotní a usměvaví, nikoliv však dotíraví majitelé obchůdků, v nichž nakoupíte i těsně před půlnocí. Příjemné je také posezení a osvěžení v místních tavernách či večeře v některé z restaurací s bohatou nabídkou řecké kuchyně a vína. Kdo má rád noční život, může zajít do některé z diskoték, jejichž provoz končí často až kolem šesté hodiny ranní.

ZEMĚPISNÉ ÚDAJE OSTROVA KORFU

Jih ostrova tvoří nízká pahorkatina dosahující výšky 180 m n. m., rostou zde tvrdolisté křoviny či olivovníky, které se střídají s lučními porosty bohatými na orchideje. V této části ostrova najdete známé slané jezero Korissión, okolo kterého se nalézá zvláštní dunovitá krajina připomínající polopoušť. Kdo chce poznat typické prostředí ostrova, měl by tuto jeho část určitě navštívit.

Střední částí ostrova protéká řeka Messóngi. Po obou jejích březích se táhne pohoří (s vrcholem Ag. Matthéos  463 m n. m) porostlé hustě křovinami. V údolích najdeme divoce vypadající staré olivovníky a cypřiše, které dodávají krajině kouzelný vzhled.

Na západní straně ostrova klesá pobřeží prudce do moře a vytváří překrásné zálivy. Najdeme zde i porosty vzácné borovice. Tato část ostrova není hustěji obydlena. Směrem na sever se rozkládají široké otevřené pláže.

Na východním pobřeží se nachází hlavní město ostrova Korfu – Kerkyra s jediným letištěm na ostrově, které leží jen 1 km pod hlavním městem. Tato část ostrova je turisticky nejvíce vytížená (desítky hotelů či písčitých pláží), přesto se zde návštěvníci cítí velice příjemně, neboť Řekové jsou k turistům velmi milí.

Severu ostrova dominuje mohutné pohoří Pantokrátor tvořené vápenci a dolomity s nejvyšším vrcholem ostrova téhož jména. Celé pohoří je porostlé olivovými stromy, které se zde pěstují na terasovitých políčkách. Najdete tu rozlehlé písčité a oblázkové pláže i vysoké horské svahy, ze kterých si můžete prohlédnout celou severní a západní část ostrova a jeho vnitrozemí.

HISTORIE OSTROVA KORFU

Drepanon, Makris a Scheria byly jen některá ze jmen ostrova Korfu. Ostrov bohatý na přírodní krásy, historickou minulost a známý svou pohostinností již od dob Homéra snad ani nemohl mít tolik různých názvů. Podle pověsti jméno Kerkyra dostal ostrov podle nymfy Korkyry, kterou unesl bůh Poseidon na ostrov. Zde se změnila z Korkyry na Kerkyru a narodil se jí syn Faeka, vůdce slavných Fajáků. I Homér se zmiňuje o ostrově Fajáků jako o poslední zastávce Odysea před návratem na Ithaku. Během byzantského období ostrov dostal ještě další název Korifo podle dvou vrcholků Staré Pevnosti a od něj je odvozen výraz Korfu.

Historie ostrova je velmi zajímavá a určitě stojí za zmínku alespoň nejdůležitější události. V jeskyni Grava, Sidari a na dalších místech ostrova byly objeveny důkazy o osídlení ostrova již v prehistorické době. Během staletí se na Korfu díky své klíčové pozici mezi Východem a Západem rozvinula bohatá civilizace a proto bylo snahou mnoha vládců ostrov získat.

V 8. století př.n.l. byl ostrov osídlen Korinťany, pod jejichž vedením se ostrov rozvinul ve významnou námořní mocnost a zastiňoval dokonce i samotný Korint. Proto se vztahy těchto dvou měst zhoršily, až roku 644 př.n.l. došlo k námořní bitvě. Je to nejstarší nám známá námořní bitva Řeků a zaznamenala pro ostrv vítězství. Korfu tak rozvíjí obchodní loďstvo, vyrábí známé muškátové víno, začíná pěstovat olivy. V této době se město rozprostíralo po celém poloostrově Kanoni. S rostoucí důležitostí ostrova přibývalo sporů, které ho stále více a více oslabovaly.

V roce 229 př.n.l. ostrov získali Římané, kteří ostrovu dali autonomii. Tato mírumilovná okupace trvala přibližně 500 let a pro ostrovany znamenala další období rozkvětu. V prvním století našeho letopočtu přišli na Korfu Iáson a Sosípatros, kteří přinesli ostrovanům křesťanství.  Když roku 395 došlo k rozdělení Římské říše, ostrov připadl Východní říši, později zvané Byzantská. Díky neustálým nájezdům barbarů a pirátu, přišel ostrov o svou slávu. Roku 541 bylo dobyto i ranně křesťanské město a ostrované se rozhodli vybudovat město nové v místě dnešní Staré Pevnosti.

Od 11. století žije ostrov pod normanskou hrozbou. Po několikanásobném obsazení ostrova Normany se však ostrov dostal r. 1214 pod nadvládu nového státu, jemuž velel Michael I. Angelos Komnenos, který vybudoval na západním pobřeží hrad Angelokastro. Po více než 200 let ostrov trpěl díky mnohočetnému obléhání a dobývání, které Korfu značně vyčerpalo. Korfané zatím začali sympatizovat s Benátskou republikou a na vlastní žádost k ní byli roku 1386 připojeni.

Tak začala více jak 400letá nadvláda Benátčanů. Konec obléhání spolu s mírovým obdobím přispěl k vytvoření důležité obchodní základny. Benátky měly na ostrov Korfu obrovský politický, hospodářský a kulturní vliv. 25% příjmů Benátské republiky pocházelo z produkce olivových hájů na Korfu. V 15. století byly díky turecké hrozbě postaveny městské hradby. Z dobyté Konstantinopole roku 1435 prchalo mnoho lidí do bezpečí benátských kolonií, a tak se na ostrov Korfu dostaly pozůstatky sv. Spyridona a sv. Theodory.

V 16. století ohrožovaly flotily Turků celé Středomoří a roku 1537 se dostaly až k ostrovu Korfu. Po desetidenním obléhání ostrov padl do tureckých rukou. Turci ostrov vyplenili a na 20tisíc ostrovanů (polovinu obyvatelstva) odvedli do otroctví. Následovaly další turecké útoky, kterým se však již obyvatelé ubránili. Asi nejslavnější bylo vítězství roku 1716, kdy se ostrované postavili několikanásobné přesile Turků a tu za přispění hraběte Matthiase von der Schulenberga odrazili.

Po francouzské revoluci roku 1789 dochází v Evropě ke změně moci a Benátky se dostávají do rukou Francie. Pouze 2 roky patřil ostrov Francii. Roku 1798 byl ostrov obsazen tureckými a ruskými vojsky, která tu založila První novodobý řecký stát. První vládu zastupovali Joanis Kapodistrias a Spyridon Theotokis. Po dohodě však byly Iónské ostrovy spolu s Korfu podstoupeny na sedm let opět Francii. Roku 1808 zde byla založena Iónská akademie a roku 1814 bylo souostroví přiděleno Anglii.

Za nadvlády Angličanů se ostrov dožil nebývalého hospodářského a kulturního rozkvětu. Bylo postaveno mnoho veřejných budov, síť silnic a vodovodů. Na ostrově působil básník Dionýsios Solomós, jehož zhudebněná báseň Hymna míru je dodnes státní hymnou Řecka. Po padesátileté mírové okupaci a po zničení hradeb opustili Britové Korfu a 21. května 1864 se ostrov Korfu stal součástí Řeckého stát, jehož králem se stává Georg I.

Ani ostrovu Korfu se nevyhnuly světové války. Za první světové války ostrov sloužil jako základna anglických, francouzských a italských vojsk. Po porážce Srbského království se srbská vláda, parlament a zbytky armády uchýlily právě na Korfu. Roku 1923 se sem přemístily fašistické oddíly Mussoliniho armády, které se však pod tlakem velmocí musely opět stáhnout zpět.

Roku 1940 přišli na ostrov italské jednotky a zůstaly zde až do roku 1943, kdy byly odsunuty Němci. Za druhé světové války byl ostrov silně bombardován. 12.09.1944 byl ostrov Korfu osvobozen Angličany. Po ukončení 2. světové války vzplála v Řecku mezi komunisty a zastánci monarchie občanská válka. V roce 1947 se do Řecka vrací král Georgios II., kterého po roce vystřídá král Pavel I. Válka končí v roce 1949, kdy je také poraženo komunistické hnutí.

V roce 1952 Řecko vstupuje do NATO. V následujících letech se rozvíjela lodní doprava, turismus a hospodářství. Dalším králem se stal roku 1964 mladý Konstantin II. Roku 1967 se po politickém puči dostal k moci Georgios Papadopulos, který uvrhl Řecko pod vojenskou diktaturu, král uprchl do exilu. Vojenská junta trvala do roku 1974, kdy moc převzala armáda podporující Konstantina Karamanlise, který ustanovil znovu demokracii. V roce 1981 se Řecko stává členem ESH. 1981-1989 vládli Řecku socialisté pod vedením Andrease Papandreou, který ve volbách v červnu roku 1989 nezískal absolutní většinu a do dubna 1990 vládla v Řecku koalice komunistů a konzervativců pod vedením Tsamietakise. Od dubna 1990 pak zastupovala vůli občanů konzervativní partaj pod vedením Mitsotakíse. Andreas Papandreou se dostal znovu k moci při volbách v říjnu 1993, roku 1996 však musel ze zdravotních důvodů odstoupit z funkce a jako nový premiér byl zvolen Costas Simitis. Od roku 2002 se řeckou měnou stalo Euro. Ve volbách roku 2004 vyhrála pravicová Nová demokracie a premiérem země se stal Kostas Karamanlis, synovec někdejšího prezidenta. Dnešním prezidentem je Karolos Papulias.

ŘECKÉ JÍDLO A NÁPOJE

 

Při návštěvě Řecka nezapomínejme, že jsme hosty, a jako takoví bychom se měli také chovat. Naše středoevropské zvyklosti se od těch středomořských v mnohém liší. Řekové jsou přátelští, temperamentní a hrdý národ. Stane-li se Vám, že jste někam či na něco pozváni, neodmítejte a věřte, že pro hostitele je Vaše přijetí potěšením. Při případných diskusích se vyvarujte témat, která by Řeky mohly popudit (turecká otázka apod.). Řekové nejsou ranními ptáčaty, vstávají dost pozdě, v poledních hodinách je takové vedro, že po obědě následuje asi dvouhodinová siesta. Večer však ožívají a před půlnocí nejde spát nikdo. Po práci se každý rád napije, zazpívá si a zatancuje. Taverny jsou typické řecké restaurace s tradičními pokrmy, které nepůsobí tak formálním dojmem jako mnohé z klasických restaurací, jež se přizpůsobují turistům. Servis je většinou dobrý a nevtíravý. Snídani a obědu nepřikládají Řekové velkého významu, zato večeře jsou hlavní událostí dne. Tou dobou již nikdo nikam nespěchá, a tak se hoduje často i několik hodin. Řecká kuchyně je chutná a zdravá, vychází z místních tradic a zdrojů. Řekové rádi připravují maso na rožni, převládá maso skopové, jehněčí a kuřecí. Významnou součástí jídelníčku jsou ryby a také pro nás neobvyklé pochoutky z chobotnic, sépií či mušlí. Na úpravu většiny jídel se používá velmi kvalitní olivový olej. V hojné míře je zastoupeno ovoce, zelenina, ryby a jiné mořské dary. Nesmí chybět ani sýry, olivy a skopové maso. Pro Řecko je typické hodně oleje, česneku, oregana a jiného koření. Moučníky se připravují velmi sladké s mandlemi a ořechy. Tvrdý alkohol se v Řecku pije málo, ale řecký koňak Metaxa si získal světovou proslulost. V Řecku je mnoho taveren – restaurací a kaváren. Řecká kuchyně je silně ovlivněna orientem. Kdo chce ochutnat typickou řeckou stravu by měl vyhledat některou z početných taveren (čím prostěji vypadají, o to typičtější jsou pokrmy). Pro řeckou kuchyni je příznačné velké množství předkrmů. Objednejte si prostě „ligo apo olla“, od všeho trošku. Mezinárodní a řecké speciality dostanete v restauracích. Řecká zvláštnost: jídlo je často podáváno vlažné – to není nedbalost, nýbrž je to možné.

TYPICKÁ JÍDLA

Tirópita –   pečivo se sýrem podobné pirohu

Tzaziki   –   ochucená jogurtová omáčka

Choriatiky –  míchaný zeleninový salát

Pastizio –  zapékaný nudlový nákyp s mletým masem

Musaka –  nákyp s hovězím mletým masem, lilkem, česnekem a cibulí

Ochtapodi –  kousky chobotnice ve vinné omáčce

Gyros –  opékané vepřové maso, kořeněné oreganem, česnekem, solí a pepřem. Servíruje se s cibulí v pitě (u nás známé jako arabský chléb)

Pastitsio –  nudlový nákyp s mletým hovězím masem, bílým vínem, skořicí, česnekem, solí a pepřem

Pastitsada –  makaróny s mletým hovězím masem a rajskou omáčkou

Sofrito –  hovězí maso vařené v omáčce z bílého vína

Stifado –  hovězí guláš s velkým množstvím cibule a rajčat

DOBROU CHUŤ !!!   KALÍ ÓREXI !!!

 

TYPICKÉ NÁPOJE

Vedle obyčejné vody (nero) je v Řecku nejrozšířenějším nápojem víno (krasí). Z bílých a červených vín jsou známé značky Illios a Emery, případně Chevalier a Apelia. Za účelem trvanlivosti jsou některá vína konzervována pryskyřicí (rezina), na jejíž chuť si nezkušený jazyk zvyká pomalu. Nejznámější kořalkou je „ouzo“, které se pije čisté nebo ředěnáévodou. Metaxa je nejznámější a nejoblíbenější pálenka. Řecká káva se velmi podobá turecké, než začnete pít, musíte chvíli počkat, než se kávová sedlina usadí. Kromě toho je k dostání Nescafé a filtrovaná káva. V létě je také oblíbená studená káva „frapé“.

 

NA ZDRAVÍ !!!  SCHETIKÁ ME TIN YGEÍA !!!

ŘECKÉ SÝRY

Správný druh sýra doprovází každé jídlo a zlepšuje chuť vína. V součastné době jsou v obchodech v Řecku k dostání různé druhy sýrů – domácí i dovezené ze zahraničí. Řekové spotřebují ročně mnoho kilogramů tohoto produktu, a to i přesto, že podíl exportu je velmi vysoký.

K nejznámějším řeckým sýrům patří :

Feta – jedná se o nejznámější a nejstarší řecký sýr.  Je velmi jemný, vyrábí se z ovčího sýra. Má bílou barvu a pikantní příchuť, je mírně sypký a málo tučný.

Telemes – obměna fety – rozdíl je v tom, že tento sýr je vyráběn z kravského mléka. Vyrábí se ve čtverhranném provedení a obyčejně je méně bílý než Feta.

Manouri – jemný sýr z ovčího mléka, který obsahuje hodně tuku. Lidé, kteří ho vyrábějí, si ho považují pro jeho zvláštní kvalitu. Má bílou barvu a je velmi jemný. Protože nevydrží příliš dlouho, musí se spotřebovat v co nejkratší době po datu výroby.

 

KOŘENÍ A BYLINKY V ŘECKÉ KUCHYNI

Většina bylin, které dodávají řeckým jídlům jejich typickou chuť, roste divoce.

Typickými  bylinkami v řecké domácnosti jsou :

Bazalka – v obchodech se s ní můžete setkat v práškové formě nebo formou celých zabalených listů. Její chuť je velmi pikantní a používá se k dochucení polévek, zeleniny, salátů, ale i na maso a ryby.

Máta – používá se sušená nebo čerstvá, její typická chuť dodává jídlu intenzivní aroma, proto se používá s rozmyslem.

Kopr – koprová nať se většinou používá do nejrůznějších salátů. Vařený se používá málokdy.

Oregano -  toto silně aromatické koření se nepoužívá společně s ostatními druhy bylinek. Především se dodává do polévek – někdy se také používá k přípravě masa nebo rybích produktů.

Bobkový list (vavřín) – tento strom je v Řecku doma. Může být až 7m vysoký a i několik století starý. Jeho listy jsou velmi aromatické, při přípravě jídel mohou být čerstvé ale i sušené. Využít jich lze k přípravě jakéhokoliv jídla. Zde však více než jindy platí: méně je někdy více….

Znaková řeč

Ne – „ano“ (skloňte hlavu se zavřenýma očima a kývněte hlavou)

Apokliete – „nepřipadá v úvahu“ (zvedněte obočí, skloňte hlavu vzad a zvedněte obě ruce)

Jassu – „nazdar“ (pohybujte s rukou z jedné strany na druhou, až se pozná, že zdravíte. Nezapomeňte váš radostný úsměv)

To íxera – „Věděl jsem to“ (pohybujete se kupředu a ťukáte si ukazováčkem na hlavu-spánek)

Echis leftá – „Máš peníze?“ (nahnete se kupředu, přimhuřte jedno oko a slině mnete palcem o ukazováček)

Thelo na sas miliso – „chtěl bych s Vámi mluvit“

„KATALAVENIS ELLINIKA“?

„Rozumíte Řekům“? Na tuto otázku musí většina turistů odpovědět záporně, protože řečtina je skutečně velmi nesnadný jazyk. Naštěstí pro turisty většina Řeků ovládá základy angličtiny nebo němčiny. Přepis řeckých slov do latinky nebývá jednoznačný, a proto Vás nesmí zmást, že tyto přepisy se mohou na mapách, vývěsních štítech, v knihách a průvodcích často navzájem lišit.

MĚSTO KERKYRA

Město bylo založeno roku 734 př.n.l. Korinťanem Chersiktratem na území dnešního poloostrova Kanoni. Toto město zde existovalo téměř 1300 let až do roku 541, kdy bylo zničeno východogótským vůdcem Totilou. Město se rozkládalo téměř po celém poloostrově, na severu, částečně na jihu a zřejmě také na západní části bylo ohraničeno městskou zdí.

Naproti vchodu do paláce Mon Repos byla městská tržnice, Akropole se zřejmě nacházela na řadě kopců Análipsis.

K přesídlení starého antického města došlo podle dostupných informací po zplundrování Paleopolisu východogótským králem Totilou roku 541. Město bylo prakticky srovnáno se zemí a obyvatelé, kteří tuto vražednou smršť přežili, se rozhodli přemístit jej na poloostrov se dvěma vrchy, nalézající se o něco dále na sever (dnešní Stará Pevnost). Pro výstavbu nového města bylo samozřejmě použito levného a prvotřídního materiálu z rozvalin Paleópolisu („Staré město“). První opevnění bylo postaveno roku 730 na příkaz byzantského císaře Lea III. Město se pomalu rozrůstalo, až se roku 1207 hovoří o „dvou prostavěných pahorcích“.

K většímu rozvoji města dochází až v druhé polovině 15. století, nyní již z prostředků Benátské republiky.  Avšak pravý stavební rozkvět zaznamenala Kerkyra v druhé polovině 16. století, kdy se město rozrostlo až za hranice, v této době již příliš malého poloostrova. Na druhé straně Kerkyry vyrostla během krátké doby další dominanta – Néo Froúrio („Nová Pevnost“), na níž navazoval celý systém hradeb, opevnění a bašt táhnoucí se podél města až k jižnímu konci Esplanády. Uvnitř hradeb se město dále rozvíjelo, stavěly se měšťanské a obecní domy, mnoho kostelů a paláců.

Také Francouzi a Angličané se zasloužili o rozvoj města výstavbou několika významných objektů, přestože posledně jmenovaní zničili velkou část obou pevností a připravili ostrov o nezměrné historické a kulturní hodnoty. Dalších rozsáhlých škod se město dočkalo za II. světové války při německém bombardování. I přesto se však ve městě a nejbližším okolí nachází množství zajímavých památek.

 

Stará Pevnost („Paleió Froúrio“)

Je postavena na byzantských základech, které byly zmodernizovány a přestavěny Benátčany v roce 1546. Pevnost je oddělena od vlastního města kanálem (Contrafossou), který býval přemostěn padacím dřevěným mostem (nyní most kamenný). Z původních staveb se díky bouřlivé historii města mnoho nezachovalo. Zajímavý je kostel Ag. Georgios z roku 1840 napodobující dórský chrám a dochované nápisy a reliéfy benátských lvů. Pevnost rozhodně doporučujeme navštívit. Z 65 m vysokého pahorku pevnosti se naskytne velice krásný výhled na celé město. Staré město bylo roku 2007 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Nová Pevnost („Néo Froúrio“)

Byla postavena nad starým přístavem v letech 1576-1588 k ochraně města před tureckou invazí a stala se největší vojenskou stavbou Benátska mimo území republiky. Nyní je pevnost nově zrestaurována, byly zpřístupněny skalní chodby a místnosti v horní části. Nejlépe dochovaná je brána u starého přístavu, na níž je zachován znak Benátské republiky – okřídlený lev sv. Marka.

Esplanada (hlavní náměstí před Starou pevností)

Je hlavním náměstím Kerkyry. Vzniklo v první polovině 16. století, kdy nechali Benátčané zbourat zde stojící domy, aby tak posílili obranyschopnost města (pevnosti) před tureckou hrozbou. Nyní se náměstí stalo spíše parkem, který obklopují památky z období benátského, francouzského i anglického.

Palác sv. Jiří a Michaela

Leží na severní straně náměstí Esplanade. Byl postaven v georgiánském stylu v letech 1819-23 jako rezidence britského guvernéra protektorátu. Dórská kolonáda zdobí průčelí paláce a v nejvyšší části budovy se nachází alegorický reliéf Iónských ostrovů (Korfu je znárodněno jako starodávná loď). Po sjednocení Řecka v letech 1864 – 1913 používala palác řecká královská rodina jako letní rezidenci. Dnes je zde umístěno Muzeum asijského umění. V roce 1994 se zde konal summit Evropské unie. Před palácem stojí socha sira Frederika Adamse v tóze, který se zasloužil o mnohé veřejně prospěšné stavby (např.: aquadukt pro Kerkyru v roce 1832).

Listón

Tak jsou nazývány bloky arkádových domů na západní straně náměstí, které nechali postavit Francouzi v roce 1807 podle nově se vyvíjejícího stavebního slohu v Paříži. Tato podloubí dokonale ladí s původní městskou zástavbou a stala se místem klidného posezení v některé z mnoha kaváren, které zde jsou umístěny.

Mramorová socha Johanna Matthiase von der Schulenburga

Stojí před vstupem do Staré Pevnosti, kam byla umístěna roku 1717 pro jeho zásluhy o porážku Turků v roce 1716.

Benátská kašna

Uprostřed náměstí je umístěná kašna z roku 1710, která se původně nacházela ve vesnici Doukádes.

Lonická rotunda sira Thomase Maitlanda

Je novoklasicistická kruhová stavba s iónskými sloupy v jihozápadní části náměstí, která stojí na původní podzemní cisterně na vodu, kterou zde nechal sir Maitland vybudovat (první britský guvernér na ostrově, který se zasloužil o rozvoj Korfu).

Mramorový pomník lóannise Kapodístria

Ióannis Kapodístros, Korfský rodák, byl jedním z nejvýznamnějších řeckých politiků minulého století, který se stal prvním prezidentem novodobého Řecka.

Iónská akademie

Na jihozápadním rohu Esplanady stojí původní benátská kasárna, která byla změněna na Iónskou akademii v roce 1840. Budova byla při německém bombardování silně poškozena, byla zrekonstruována a sídli zde opět univerzita.

Iónský parlament

Novoklasicistická budova z britské éry z roku 1855. Od roku 1869 sídlí v budově anglikánská církev. Za války byla úplně zničena. V nové budově od roku 1962 opět sídlí anglikánská církev.

Radnice (bývalá benátská Loggia)

Byla postavena roku 1663 jako renesanční jednoposchoďová budova s otevřenými arkádami a svou dnešní podobu získala až na konci minulého století. Nejdříve sloužila jako místo setkání místní aristokracie, roku 1720 byla přestavena na divadlo a od roku 1903 je zde radnice.

Menekratova hrobka

Malá kruhová stavba o průměru 4,7 m a cca 1,9 m vysoká. Hrobka byla vystavěna mezi lety 600 až 540 př.n.l. mladému muži z Kerkyry Menekratovi, který zahynul mimo svou vlast. Stavba byla objevena Angličany v roce 1843 při odstraňování vnějšího městského opevnění z dob Benátčanů.

Kostel  sv. Spyridona

Asi nejznámější kostel na ostrově. Postaven patronu ostrova sv. Spyridonovi roku 1550.  Vysoká zvonice byla vystavěna podle benátského vzoru v roce 1595. Tento světec se narodil v roce 720 na Kypru a předtím, než se stal kyperským biskupem, byl pasáčkem ovcí. Jeho relikvie byly přemístěny na Korfu po dobytí Konstantinopole v roce 1456, aby nepadly do rukou Turkům. Ještě v témže roce byl Spyridon jmenován svatým ochráncem města. Dodnes je velmi uctíván a jméno Spyros je nejčastějším jménem místních mužů.

Kostel Iásona a Sósipatra

Postaven v byzantském sakrálním stylu kolem roku 1000. Přibližně ve 14. století byl při kostele založen klášter. V roce 1537 byl kostel při tureckém útoku poškozen a v 17. století byla přistavěna benátská zvonice. V 18. století pak kostel dozdobila barokní výzdoba.

Kostel sv. Nikolase (Agios Nikólaos)

Na sever od Staré Pevnosti leží přímo u vody komplex menších budov. Jedná se o kostel ochránce námořníků postavený roku 1579 na místě bývalého benátského přístavu - Mandráki.

MUZEA V HLAVNÍM MĚSTĚ KERKYŘE

 

ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM - Kerkyra, Odhos Vraila 5 (od Esplanady směrem k městské čtvrti Garitsa, za hotelem Corfu Palace zahneme doprava). Otevírací doba : Po – zavřeno, Út – So 09:00 – 14:00, Ne – 09:30 – 14:30.

Téměř všechny vystavované exponáty pocházejí z ostrova. Budova muzea byla postavena v letech 1962-1965 a je moderně zařízena. V přízemí se nacházejí především exponáty z období římského obsazení. Při výstupu schodištěm do prvního patra budeme míjet pozůstatky náhrobku ze 4.-3. století př.n.l. Ve vstupním sále v prvním poschodí jsou vystaveny antické nálezy ze 7.-4. století př.n.l.  V další hale vlevo jsou exponáty z počátku osidlování ostrova a z období korintské nadvlády. Uprostřed místnosti stojí socha ležícího Iva, archaické dílo z let 630-320 př.n.l. V atriu, po levé straně, jsou vystaveny mince ze všech možných období. Hlavní dominantou největšího sálu (tzv. Gorgo sál) je západní štít Artemidina chrámu (590 př.n.l.). Uprostřed štítu je vyobrazena Gorgona Medusa, obklopena svými syny Pegasem a Chrysaorem, za nimiž jsou démoničtí panteři. V levém rohu Neoptolemos (Achileův syn) usmrcuje Priama (posledního trojského krále), napravo je pak blesky sršící Zeus, porážející zraněného Kyklopa. Také ostatní exponáty vystavené v tomto sále jsou z chrámu bohyně Artemis. Předposledním sálem je tzv. „Mon Repos sál“, protože většina nálezů pochází z areálu zámečku řeckého krále – Mon Repos, v jehož rozsáhlém parku se s největší pravděpodobností nacházela Akropolis města Kerkyry. Největším exponátem tohoto sálu je levá strana mladšího korfského štítu z Figaretta, který pochází, stejně jako většina ostatních nálezů, ze 6. století př.n.l. V posledním sále jsou plastiky z řeckého a římského období.

MUZEUM ASIJSKÉHO UMĚNÍ Kerkyra, zámek britských komisařů, (severní strana Esplanady). Toto muzeum, složené z 10 500 exponátů pocházející z jižní, střední a východní Asie, je v Řecku svým způsobem ojedinělé. Muzeum bylo zřízeno roku 1927 ze sbírek řeckého diplomata G. Manose, který je věnoval řeckému státu. Význam muzea spočívá především v exponátech z let 1500 až 1900 a jeho návštěva je jistě zajímavým zpestřením pobytu na Korfu.

SOLOMOS MUZEUM Kerkyra, Odhos Arseniu 41/43, Dionysios Solomos (1798-1857), jeden z největších řeckých básníků, se narodil na ostrově Zakynthos. V deseti letech odešel do Itálie, kde vyrostl a vystudoval práva. Roku 1818 se vrací zpět do Řecka a znovu si osvojuje již zapomenutou mateřštinu. Je citlivě zasažen řeckým odbojem proti Turkům a stává se z něj nejvýznamnější básník národa. Jeho „Hymnus na svobodu“ je od roku 1864 řeckou státní hymnou. Sbírka je vystavena v soukromém Solomosově domě, kde básník od roku 1828 až do své smrti žil. Je složena z různých fotografií a portrétů Solomose, jeho rodného ostrova, kopie umělcových skript a pracovní místnosti s knihovnou.

PINAKOTEKA (Dhimotiki Pinakothiki) Kerkyra, Odhos Akadhimias 3, toto výtvarné muzeum je umístěno v novoklasicistním domě rodiny Dhallietos, postaveném v 19. století. Nachází se zde sbírka obrazů korfských malířů 19. a 20. století a několik ikon z pobyzantského období.

MUZEUM BANKOVEK - Budova Iónské banky, náměstí sv. Spyridona, unikátní a velmi zajímavé muzeum, které umožňuje zhlédnout bankovky a mince všech různých podob.

 

ZAJÍMAVÁ MÍSTA OSTROVA

ACHILLEON, palác (Vesnice Gastouri) – asi nejznámější budova na Korfu, ve které se nachází muzeum s předměty, které patřily předešlým majitelům, císařovně Sissi a císaři Vilému II. Zámek nechala postavit císařovna Elisabeth von Österreich, hraběnka z Bayernu, která si ostrov oblíbila při svém léčení na Korfu. Neuplynul ani rok od dostavby zámečku, a císařovna ho již prodávala. Prodat se ho podařilo až roku 1907 vdovci, císaři Františku Josefovi. Zámeček si odkoupil Wilhelm II. Zámeček obklopují nádherné zahrady. V nedaleké vefsničce Kinopiastes se nachází Muzeum oliv, kde se můžete seznámit s metodami tradičního lisování olivového oleje.

CASTELLO, výtvarná galerie„Castellino“ moderní budova na základech známé rezidence Castello nedaleko Dassie, slouží jako výtvarná galerie pro díla pocházející z Iónských ostrovů, které vlastní Národní galerie Řecka.

DASSIA – známé turistické středisko, ležící asi 11 km severně od Kerkyry na východním, zeleném pobřeží. Středisko je určeno těm, kteří mají rádi zábavu a rušný život. Nabízí velké množství sportovních aktivit. Poměrně dlouhá a rovná pláž je nasměrována na pobřeží Řecka a Albánie. Pobřeží je z hrubého písku a kamínků a vstup do moře je velmi pozvolný. Pláž je umístěna mimo rušné silnice.

Gerald Durrell (1925-1995)

BÍLÝ DŮM V KALAMI – malá vesnička na severovýchodě ostrova, kde žil Durrellův bratr Larry Durrell (1912-90), známý prozaik a básník.

JAHODOVĚ RŮŽOVÁ VILA – dnes již žlutá. Zde bydleli Durrellovy jakmile přijeli roku 1935 na Korfu, který museli po vypuknutí války roku 1939 opustit. Nachází se nedaleko hlavního města v Péramě.

NARCISOVĚ ŽLUTÁ VILA – ve vesničce Kontokali, sem se rodina přestěhovala, když jim a jejich návštěvníkům již nestačili male prostory, které jim poskytla jahodově růžová vila.

SNĚHOVĚ BÍLÁ VILA – jmenovala se Kriseda, a leží ve městečku Kanoni, které defakto navazuje na Peramu.

Nachází se zde “kanál lásky”, který když pár propluje spolu, utuží tím svůj vztah. Toto místo je velmi působivé večer při přílivu.

MON REPO, vila (Poloostrov Kanoni) – v překladu “můj odpočinek”, zámeček postavený roku 1831 anglickým místodržitelem. Později přešel do rukou řecké královské rodiny a stal se jejím letním sídlem. Po roce 1864 dostal od řeckého krále Jiřího I. toto jméno, protože stal odpočinkovým místem královského páru, kterému se zde roku 1921 narodil princ Philip, vévoda Edinburghský, pozdější manžel britské královny Alžběty II. Tato vila je obklopena parkem, v němž se nachází mnoho pozůstatků antických chrámů.   

MUZEUM MUŠLÍ (Náměstí v Benitses) – toto muzeum není jen jediným v Řecku, ale je zároveň nejlepším evropským muzeem zaměřeným na mušle a další podmořské poklady. Obsahuje bezpočet exponátů jako například mušle, korály, fosilie, hvězdice, mořské houby a další…. Je možná prohlídka i s podrobným výkladem. Neobvyklé mušle a exotické suvenýry je možné zakoupit na místě.

PALEOKASTRITSA, klášter zde je umístěno menší muzeum s ikonami, knihami a dalšími náboženskými relikviemi. Najdete tu také předměty sloužící k výrobě olivového oleje a některé kuriozity.

PONTIKONISSI – je nádherný malý zelený ostrůvek, nazývaný Myší ostrov. Nachází se nedaleko malého poloostrůvku Kanoni na východní části ostrova, jen několik kilometrů od hlavního města (Korfu/Kerkyra). Myší ostrov svým tvarem připomíná loď a poutá se k němu Homérova legenda o Odysseovi. Mělo údajně jít právě o jeho loď, kterou ve své rozhněvanosti nechal zkamenět samotný Poseidon, král všech moří. Letovisko Kanoni nabízí ze svého pobřeží překrásné výhledy na tento slavný ostrůvek, který je námětem pohlednic a upomínkových předmětů. K samotnému Myšímu ostrovu se lze dostat pouze lodí, které tam směřují pravidelně se spoustou turistů. Překvapením pak pro ně je kaplička, která se najednou objeví uprostřed ostrůvku, protože z Kanoni není díky záplavě cypřišů vidět.

TRIPA - je nejznámější taverna nejen na Korfu, ale i jedna z nejznámějších taveren celého Řecko. Mezi těmi, kdo tuto tavernu navštívili, byli například řecký prezident Konstantin Karamanlis, francouzský prezident Francois Mitterand, herečka Jane Fonda, herec Antony Quinn či Aristoteles Onassis. A právě v této proslavené taverně můžete strávit nezapomenutelný večer při poslechu řecké hudby. Je pro Vás přichystána bohatá večeře skládající se z přibližně 10 velmi chutných chodů. Po jídle můžete sledovat vystoupení skupiny tanečníků, kteří Vám předvedou řecké tance z nejrůznějších koutů Řecka v různých lidových krojích. Potom Vás všechny vyzvou, abyste se k nim připojili a bavili se s nimi při výuce řeckého tance.

OSTROV VIDOS – leží naproti hlavního města Korfu. Je určen pro výlety, pro ty, kdo si chtějí užít dnes bez turistů. Kdykoliv Vás sem odvezou a večer zase přivezou zpět do hlavního města. Z ostrova je překrásný pohled na hlavní město Korfu.

NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE KORFU

Gardeno – u městečka Vitalades (jih)

Santa Barbara – u městečka Marathias (jihozápad)

Agios Georgios – pyšní se modrou vlajkou čistoty a kvality pláže (západ).

Issos – „korfská poušť“ – u městečka Linia (vedle jezera Limni Korisia na jihu ostrova), nachází se zde opět jedna z nejkrásnějších pláží ostrova.

Logas Beach (sever) – u městečka Peroulades, zapadlá pláž, při přílivu velmi romantické místo, které se z velké části propadne do vln moře. Sestup z útesu nad touto pláží a následný výstup jistě stojí za to.

Pláž Kassiopii - na severovýchodě ostrova