Použitá literatura - Maďarsko - kapesní průvodce, Dušan Němec; Maďarsko - průvodce do zahraničí.

Zajímavý web - stránky Maďarské turistické centrály - ZDE

PREZENTACE - LENTI

DĚJINY MAĎARSKA V KRÁTKOSTI

Karpatská kotlina byla nejstarším osídleným územím Evropy, díky příhodným přírodním podmínkám. Od roku 550 před n.l. se zde usasili Skytové, ve 3. století před n.l. je vystřídali Keltové. Roku 12 před n.l. přisli do Maďarska Římané, kteří se zde udasidili za vlády císaře Augusta a vytvořili dodnes známou provincii Panonie. Římané založili Starý Budín, Szombathely, Tác nebo Szöny.

Podél toku Dunaje vytvořili římané hranici impéria zvanou Limes Romanus. V době stěhování národů přes území Maďarska prošli Vizigóti, Ostrogóti i germánské kmeny Vandalů a Langobardů. Velkou část Maďarska měli pod svou správou také Slované. Zadunají náleželo za Karla Velikého Velkomoravské říši a později Slovanskému knížeti Pribinovi.

Tyto všechny kmeny vytlačil příchod kočovných kmenů Maďarů, kteří vtrhli koncem 9. století do Evropy pod vedením Arpáda. Maďaři zaútočili i na západní Evropu a dostali se až k hranicích Itálie a Francie. Po porážce Otou I. Velikým roku 955 byli Maďaři zatlačeni na dnešní území, kde se trvale usadili. Roku 1001 pražský biskup sv. Vojtěch pokřtil knížetete Gejzu a jeho syn Štěpán se stal prvním Uherským králem.

Roku 1240 napadli Maďarsko Tataři a to vedlo k výstavbě mnoha hradů a opevnění. Vojtěch IV. zaloužil Hrad Budín a položil základ hlavního města. Roku 1301 vymřel rod Arpádovců. Poté byl povolán na trůn Karel Robert z rodu Anjouovců. Jeho syn Ludvík založil v Pécsi první vysokou školu v Uhersku roku 1367. Jeho nástupcem byl Zikmund Lucemburský. Od 2. poloviny 14. století začíná vleklá válka s Turky. Mezi válečné konflikty této doby se řadí porážka Zikmunda u Nikopole roku 1396, smrt Vladislava I. Jagelonského u Varny roku 1444. Prvního úspěchu proti Turkům se doškal roku 1456 János Hunyadi v bitvě u Bělehradu. Dalšího úspěchu dosáhl Jánosův syn, král Matyáš, který je dodnes uznávaným panovníkem pro svou spravedlnost. Jeho první ženou byla dcera českého krále Jiřího z Poděbrad. Po smrti Matyáše na uherský trůn usedli opět Jagellonci. V bitvě u Moháče padl roku 1526 Ludvík Jagellonský, Turci využili sporů v Uhersku a obsadili roku 1541 královský hrad Budín. Maďarsko se tak rozdělilo na dvě části. Malou západní část spolu se Slovenskem připadlo pod Habsburskou monarchii a většina Maďarska včetně Budína byla obsazena Turky.

Pod tureckou správou vzniklo sedmihradské knížectví s hlavním městem v Bratislavě. Turci ovládali Maďarsko pouhých 150 let a památky se po nich nedochovaly. Dochovaly se pouze lázně a mešity ve velkých městech. Sedmihradsko pak bylo také největším odpůrcem Habsburské moci. Toto území sloužilo jako nárazníkové pásmo proti tureckým vpádům do středni Evropy. Od roku 1683 se datují počátky vytlačování Turků z Maďarska, první byla vyhraná bitva o Vídeň roku 1683, roku 1686 o Budín a roku 1699 byly osvobozeny celé Uhry. Tím ale začala Rakouská rozpínavost a pustošení Maďarska ze strany Habsburků. To vedlo roku 1703 k povstání vedenému Františkem II. Rákocim. Habsburkové obsadili Uhry a ty se dostali do stejné pozice jako Čechy po Bílé hoře. Do Uher byli přesídleni Srbové a Slováci, kteří tu dodnes mají velké souvislé aglomerace.

Po skončení napoleonských válek roku 1811 byla Habsburská monarchie na pokraji bankrotu, šlechta se snažila svalit tíhu hospodářských potíží na Uherské velkostatkáře. První plán hospodářských reforem vytvořil velkostatkář István Széchenyi, který roku 1832-40 vytvářel podněty k uvolnění feudálních vztahů. Zasadil se o založení akademie věd, regulaci Tisy a vystavění řetězového mostu v Budapešti. Po revoluci v Paříži a Vídni se vytvořil spolek mladých intelektuálů, tzv. "Březnová mládež" a spojil se s reformátorem Lájosem Kosuthem a shrnul své požadavky do 12 bodů, které byly pod tlakem 15.3.1848 přijaty Zemským sněmem v Bratislavě. Císař Ferdinand I. 1.4.1848 jmenoval první samostatně zodpovědné Uherské ministerstvo. Veškeré sliby o samostatnosti však Rakouská vláda záhy omezila a revoltu v zárodku potlačila. Pak nastalo období vojenských proher v Itálii, Francie a Pruska, což donutilo Rakouskou vládu k Rakousko-Uherskému vyrovnání, bohužel na úkor ostatních zemí monarchie. Rakousko i Uhersko se řídili samostatně, jen vojensky, v zahraniční a finanční politice byli jednotní. Do Maďarska konečně dorazila průmyslová revoluce i když jen do Budapeště a okolí a to jen v kovoprůmyslu a potravinářství. Po hrůzách 1. světové války se roku 1918 ustavilo revoluční a stávkové hnutí a následná vlna odporu vedlo k rozbití Rakousko Uherské monarchie. Koncem roku 1918 byla ustavena první demokratická vláda v čele s Mihályem Károlyim, roku 1919 byla nestabilní vláda nahrazena Komunistickou vládou, která vyhlásila Maďarskou republiku rad, zestátnila podniky, velkostatky i banky a dokonce obsadila některé oblasti Slovenska, náležející ČSR.  Komunistická vláda padla 1.8.1919 zásluhou vojsk Malé dohody. Trianonskou smlouvou bylo zeměmi dohody rozhodnuto o odtržení takřka 70% území. Velká část připadla Jugoslávii (Charvátsko, Slavonsko, Rijeka, Přímoří, Vojvodina a Banát), část Rumunsku (Sedmihradsko a část Banátu), ČSR (Slovensko a Podkarpatskou Rus) a Rakousku (Burgenland). Vlády se ujala autoritativní vláda v čele s admirálem Miklósem Horthym a země se stala královstvím bez krále.

Maďarsko bylo, tak jako ostatní země, zasaženo světovou hospodářskou krizí mezi lety 1929-33.

Za 2. světové války se Maďarsko přidalo k fašistickému Německu. Vyhlásilo válku SSSR. Boje v Rusku zničily velkou část Maďarských vojsk. Lidé se začali bouřit proti německé válce a Maďarsko byla nakonec samo obsazeno Němci v březnu 1944 a padlo tak pod krutou vládu vůdce maďarských fašistů Szalásiho. Ještě koncem roku 1944 vstoupilo na území Maďarska Sovětské vojsko a osvobodilo Debrecen, kde byla vyhlášena prozatímní vláda, která vyhlásila Neměcku válku. V únoru 1945 byla osvobozena Budapešť a 4.4. 1945 zbytek Maďarska.

Maďarsko se stalo republikou v čele se sílící komunistickou stranou. Znárodnilo průmysl, dopravu a bankovnictví. Roku 1956 se protikomunstické hnutí v čele s Imre Nagyem pokusilo o převrat, ten byl krvavě s pomocí sovětských vojsk krvavě potlačen. K moci se dostal János Kadár v čele dělnicko-rolnické vlády, která se u moci udržela až do revoluce roku 1989. Po revoluci byla v zemi vysoká nezaměstnanost a forint ztratil 1/2 své hodnoty. Byla zavedena daď z příjmů, DPH a proběhla privatizace, i když později než v okolních státech a to až roku 1997. Průmysl se orientuje do oblasti Budapeště a nejbližšího okolí, v západním Podunají, na severovýchodě a východě Maďarska je velká chudoba dodnes.

REÁLIE MAĎARSKA

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: Republika Maďarsko: OSN, OECD, CEFTA, přidružen k EU, žádost do NATO (druhá země Visegrádské čtyřky - ČR, M, SR, P)

ROZLOHA: 93 000 km2 (109.m.)

OBYVATELSTVO: 10,5 mil.

NÁRODNOST: maďarská 98%, srbská, chorvatská, slovenská (1%) a německá

ÚŘEDNÍ JAZYK: maďarština (ugrofinská skupina spolu s Estonskem a Finskem, vzájemně se nerozumí)

NÁBOŽENSTVÍ: katolíci 62%, protestanti 23%, velká náboženská tolerance vyplývající z častého střídání náboženských směrů od protestantů, přes pravoslaví k islámu.

EKONOMIKA: zemědělsko průmyslový stát, jsou tu sociální bouře a budoucnost je nejistá, mají zanedbatelný počet přírodních zdrojů (nekvalitní hnědé uhlí a bauxit - hutnictví hliníku, Czepel - výroba oceli)

VYUŽITELNOST: nížiny - pěstování kukuřice, pšenice, zeleniny, melounů, řepy, tabáku a vinné révy. Velká Nížina Uherská (Alfóld) - rezervace, kde se pěstují koně pro turisty, dají se najímat a jsou určeny také na chov (maďarští kovbojové se nazývají cikoši - czikosi)

Malá Nížina Uherská - Kis Alfóld [kiš ...], je to sopečný oblouk u slovenských hranic s pohořím

NEJVYŠŠÍ HORA: pohoří Matra (nejvyšší hora m. Kékes [Kékeš] 1015 m, jsou tu lázně Lilafured s dlouholetou tradicí.

VODOPIS: hlavní řeka je Dunaj (Duna), který odvádí vodu do Černého moře, všechny řeky tečou do Dunaje. Přítoky z leva - Ipef (Ipoly), Tisza (druhá největší maďarská řeka, která teče z Ukrajiny a v Jugoslávii se vlévá do Dunaje), do Tisy se vlévá řeka Slaná (Sajó) [Šajó], do ní se vlévá Hemád, Bodrog a Szamos [Samos], která je dnes zamořená, Maros (teče z Rumunska); z pravá se do Dunaje vlévá Raba (protéká městem Ráb, Drává (v Chorvatsku).

JEZERA - Balaton (česky Blatenské jezero, jméno se odvozuje od slovanského ,,blatna"=bažiny), největší jezero ve střední Evropě 600 km2, je velmi mělké (2-3m hluboké), voda se proto dobře prohřívá (20-27°C) a koupat se tu dá od května do října. Voda je mírně radioaktivní, díky tomu, že je jezero napájeno minerálními prameny na dně a březích. Využívá se pro rekreační účely, na poloostrově Tihany [Tyháň], což je město i poloostrov, je rekreační středisko.

Nezyderské jezero - také stepní, je mělké, je tu centrum Sópron

Mezi Balatonem a Budapeští je Velencké jezero (Velencei tó) 26 km2 - oblíbené výletní místo pro Budapešťany (45 km od centra Budapešti).

Aggtelek-Baradla - vápencová oblast u Slovenských hranic  - systém podzemních jeskyň a chodeb, 22 km dlouhých

HRANICE: délka 2 333 km, z toho je 140 km tvořeno řekou Dunaj (u Slovenska) a 150 km řekou Dráva (hranice s Chorvatskem).

POVRCH: pahorkatina a hornatina je pouze na severu u Slovenských hranic, východně od Budapeště. Dále se v Maďarsku rozkládají nížiny, zde nazávané puszty. V Maďarsku je více než 1000 jezer, z nichž některé obsahují slanou vodu.

ZNÁMÉ OSOBNOSTI: Ferenc Liszt (1811-1886) - novorománský skladatel a hudební virtuos, od roku 1823 žil v Paříži. Béla Bartók (1881-1945) skladatel a klavírní virtuos.

HLAVNÍ KOMODITA: paprika byla objevena v Americe v 17. století a v Maďarsku rychle zdomácněla. Na každý pokrm se používá jiný druh. Sladká segedinská, peprná, lahůdková, růžová, vyjímečně se používá velmi pálivá. Maďarská kuchně je poměrně kalorická, používá se sádlo, nejvíce husí a zakysaná smetana.

RESTAURACE: Étterem - hostinec, Vendéglö - venkovská hospůdka, Csárda - folklórní restaurace, büfé, Sőröző - pivnice, Borozó - vinárna.

KLIMA: velmi podobné českému. Více na východ se projevuje kontinentální podnebí s většími rozdíly mezi teplotou ve dne a v noci.

Maďarsko se rozkládá na dně Panonnské pánve na okrajích uzavřené horskými skupinami. Podél zlomů tektonických desek vystupují na povrch termální prameny. Dno pánve bylo několikrát zaplaveno druhohorním mořem, což vytvořilo mezonické vápence a dolomity a zvětralé laterity. V třetihorách byla pánev znovu zaplavena, v té době vystupovaly nad povrch Alpy, Karpaty a Dinárské vrchy. Pánev se zanášela usazeninami a voda se postupně měnila ve sladkou. V té době vznikala ložiska ropy. Ve čtvrtohorách vznikly maďarská pohoří, která vystoupila do výšky 200-300 m a vytvořily se díky vání větrů, které navály na vyvýšeniny písek a ten vytvořil písečné přesypy, které můžeme pozorovat dodnes.

Maďarsko se děli na tři oblasti. Velkou Maďarskou nížinu na východě, která se dále dělí na Severní Středohoří na severu. Dráhá část je Severní Transdanubie a Jižní Transdanubie.

Severní Transdanubie - vstupní brána na západ, nachází se na sever od Balatonu až k hranicím se Slovenskem a Rakouskem. Krajinu tvoří mírná pohoří i Malá maďarská nížina, lesy, bystřiny a sklanaté vrchy. Oblast je považovaná za nejbohatší a nejrovinutější v celém Maďarsku. Dříve byla tato oblast severní částí římské provincie Panonia. Římané tu vystavěli města Arrabonu (Gyor), Scarbatiu (Sopron), Adflexum (Mosonmagyaovár) a Brigetion (Komárom).

Jižní Transdanubie - rozkládá se na jih od Balatonu mezi řekami Dunaj a Dráva, uprostřed nedotčených lesů, širokých rovin a zalesněných údolí, rozkládajících se uprostřed mírných kopců. Původní oblast osidlovali Ketlové. Po nich přišli římané, kteří vybudovali Aliscu (Szekszárd), Sophianae (Pécs) a zavedli tradici pěstování vína v Maďarsku. Tuto oblast posléze obsadili Turci a z celého maďarska se pod okupací nalézala nejdéle a podléhala mu nejvíce. Nejznámější pro tuto oblast jsou lázně Harkányi a Zalakaros.

Velká maďarská nížina - Nagyalfüld, známá také jako Puszta. Rozkládá se mezi Dunajem a váchodní hranicí. Charakteristické pro tuto oblast jsou písečné hřbety Bugae, hortobágyské stepi na severovýchodě a nížiny zvané Alfüld (1/3 rozlohy maďarska 45 000km2). Ještě před 500 lety byla oblast zalesněná a pravidelné jarní záplavy se postaraly o naplavení úrodné zeminy. Turci většinu lesů vykáceli a umožnili větru, aby odnesl svrchní úrodnou vrstvu zeminy. Oblast se pro nedostatek obživy vylidnila a nahradili ji pastevci, rybáři a zbojníci. V oblasti Hortobágyi jsou zachovány dodnes prastaré druhy domácího zvířectva. Ovčáčtí psi Komondor, Kuvasz, Puli a Pumi. Vyhledávané jsou v této oblasti jezdecká představení, která seznamujíc návštěvníky s tradicemi původního obyvatelstva, kterým byli ovčáci a chovatelé domácího zvířectva a v neposlední řadě vás seznámí s místní kuchyní. V této oblast se také nachází lázně nebo pěstují vynikající vína. Při velké dávce štěstí uvidíte také v těchto místech Fata Morganu, usedlosti na obzoru, které jsou jakoby stály vzůru nohama.