Památky

VINAŘSKÉ OBLASTI:

Slovinsko se dělí na tři vinařské oblasti – Přímoří (původní červená a bílá vína), Posáví (slovinská specialita – víno Cviček) a Podráví (rýnský ryzlink, sauvignon, rulandské, tramín a šumivé víno Penina). 14 vinařských okrsků s výraznými charakteristikami.

BLED

Bled patří k turisticky nejvyhledávanějším místům Slovinska. Proslavil se především svým jezerem, obklopeným Julskými Alpami, s kostelíkem uprostřed. Bled je ideální svou polohou k poznávání severozápadního Slovinska. Doporučujeme návštěvu Vintgaru, Bohinjského jezera nebo třeba Kranjské Gory. Návštěvníci Bledu určitě nevynechají NP Triglav, se stejnojmennou nejvyšší horou Slovinska, která má svůj obraz na státní vlajce. V samotném Bledu kromě projížďky po místním jezeře, můžete navštívit Bledský hrad, který se tyčí na skále u jezera. Z hradeb je překrásný výhled na celé jezero.

NABÍDKA ATRAKTIVNÍCH CÍLŮ V BLÍZKOSTI

Vintgar (v blízkosti Bledu) – 1,5 km dlouhá rokle – tzv. soutěska Vintgar, doporučujeme vydat se pěšky přes vesnici Podham, cesta vede krásnou krajinou s neuvěřitelnými pohledy na hrad Bled.

Bohinjské  jezero – nádherné jezero mezi vrcholy hor, je součástí národního parku Triglav, můžete se projet loďkou po jezeře nebo vyjet lanovkou na jeden z vrcholů.

Kranjska Gora (Kraňská hora) – kromě přírodních krás městečko nabízí malebné, staré vesnické jádro, jemuž dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Nachází se zde také sobí farma.

Mojstrana – Dovje – lyžařská střediska severozápadně od Bledu. Vesničky s tisíciletou tradicí, domy v alpském stylu s půlkruhovými vstupy, které jsou velmi zajímavé. Ve farnosti sv. Michala jsou uctívány oběti výstupů na nejvyšší horu Slovinska Triglav.

Planica – vesnička s největším skokanským můstkem na světě.

Triglavský národní park – nejstarší NP ve Slovinsku, založený roku 1924 o rozloze 83,807 ha. Nejnižší část parku je Tolminska Korita (180 m n.m.) a nejvyšší část je Triglav (2 864 m n.m.). V parku se velmi dbá o udržení neporušené přírody. NP Triglav nabízí možnosti turistiky s jednodenním přenocováním v horských chatách, kde nabízí tradiční domácí sýry, kyselé mléko nebo žgance (pohankovou kaši). Jste obklopeni modřínovými lesy, pozorujete Zlatorogy (kozoroh), alpské protěže nebo tetřívka obecného.

Tolmin – městečko, kde je etnologické a archeologické muzeum. U blízké vesničky Poljubinj se nachází vodopád Beri, který padá z výšky 36 m.

 

MORAVSKÉ TOPLICE

Moravské Toplice se nacházejí v nejsevernější části Slovinska v oblasti Prekmurje. Lázně zde vznikly díky pokusným vrtům při hledání ropy v padesátých letech, díky nimž došlo k objevení  termálních pramenů. Dnes se zde nachází moderní komplex lázní Terme 3000, jedná se o uzavřený komplex se soustavou 22 vnitřních a venkovních bazénů s termální vodou o teplotě 30-38°C. Komplex je vybaven tobogány, skluzavkami, peřejemi, saunami a mnoha dalšími atrakcemi, které přilákají i ty nejmenší. V okolí stojí za návštěvu město Filovci (sbírka keramiky), Bogojina, jezero Bukovniško (s výskytem energeticých míst) nebo známá vinařská oblast Jeruzalem, vše dostupné na kolech.

NABÍDKA ATRAKTIVNÍCH CÍLŮ V BLÍZKOSTI

Jeruzalem – malé město s kostelem Panny Marie Bolestné a energetickými vybracemi. Leží na vinařské stezce, kde můžete ochutnat špičková bílá vína. Ideální výchozí bod pro putování za vínem spojený s ochutnávkou vín.

Ljutomer – oblat vyhledávaná milovníky agroturistiky. V okolí naleznete mnoho farem, které nabízí tradiční speciality a ukázky eko zemědělství. Můžete si vyzkoušet tradiční domácí práce, sběr hroznů…

Rafting – pro milovníky tohoto sportu doporučujeme www.rafting-drava-mura.com, kde naleznete veškeré informace kontakty na zapůjčení člunů. V obci Ižakovci se nachází Otok Ljubezni neboli Ostrov lásky, což je vlastně plovoucí mlýn a zároveň nejstarší přívoz na řece Muri (https://www.slovenia.info/?muzej=4214&lng=1).  

Bogojina – městečko známé farním kostelem, vystavěným architektem Plečnikem, který se podílel na dostavbě chrámu sv. Víta na Pražském Hradě, kostel byl vybudován na starém románském základě.

Jezero Bukovniško – místo s druhým největším výskytem energetických míst v Evropě.

Filovci – sbírka keramiky.

 

PTUJ

Město Ptuj je jedno z nejstarších v celém Slovinsku. Jeho historie sahá až do doby kamenné. Ptuj je po celé Evropě známá svými vyhlášenými lázněmi. Má nádhernou historickou atmosféru, takže chvilkami si opravdu připadáte jako byste se vrátili v čase, k tomu také přispívá většina restaurací upravených do dobového stylu. K nejvýznamnějším památkám patří dominikánský klášter a hrad Ptuj, kde sídlí regionální muzeum. Velmi oblíbený je také místní netradiční karneval Kurentovanje. Ptuj není vyhledávána jen pro svou historii, ale také chutným vínem. Pověstné ptujské sklepy si mohou návštěvníci prohlédnout, prohlídky jsou vedeny v moderním rázu i přesto, že sklepy byly vybudovány na konci 19. století. Ptujské víno je velice lahodné a hodí se i jako výborný dárek z cest Slovinskem. Z okolí byste neměli vynechat místa jako Maribor či Murská sobota.

 

NABÍDKA ATRAKTIVNÍCH CÍLŮ V BLÍZKOSTI:

 

Maribor – druhé největší město Slovinska. Vznikl z osady pod hradem Markburg, podle řeky Drávy. Poprvé je zmiňován v roce 1208. Za návštěvu určitě stojí Mariborský hrad (Mariborski grad), městská radnice a budova Stara trta na jejíž zdi se pne vinná réva, která je v Guinnessově knize rekordů zapsaná jako vůbec nejstarší na světě. Vinný keř rostoucí v Mariboru kousek od břehu řeky Drávy je se svými minimálně 400 lety nejstarší žijící rostlinou ušlechtilého vína na naší planetě, která ještě nese hrozny.

Murská sobota – tento hrad pochází z konce 15. Století. Během 2. světové války tu mělo gestapo zřízenou vlastní mučírnu. Dnes na hradě najdete regionální muzeum s pamětní síní věnovanou obětem války.


BANOVCI

Městečko Banovci se nachází v severovýchodní části Slovinska, nedaleko městečka Ljutomer. Nachází se v srdci krásné přírody, obklopený zlatými lány obilí a vinicemi. Termální lázně Banovci jsou příjemné malé lázně uprostřed netknuté přírody, oblíbené především svým přístupem k dětem, pro které pořádají pravidelné animační programy. Okolí je vyhledávanými cílem pro cyklisty, kterým nabízí kilometry upravených a značených tras. Z okolí doporučujeme navštívit a to nejen na kole Logarskou dolinu nebo Jezerskou Kočnu s vodopádem Čedca.

 

NABÍDKA ATRAKTIVNÍCH CÍLŮ V BLÍZKOSTI:

 

Lagorská dolina – Lagorská dolina – 9 km dlouhá ledovcová dolina obklopená horami. Dolina je od roku 1987 chráněná přírodní rezervace. Na severním okraji doliny stojí Kaple Krista Krále.

Jezerská Kočna a vodopád Čedca – Jezerská Kočna je vrchol v Savijnských Alpách a zvedá se nad obci Jezersko. Je to strmá rozeklaná vápencová skála s načervenalým vápencem. V této oblasti se nachází největší vodopád Slovinska Čedca, voda padá z výšky 138 m, vidět tu můžeme jen malé proudy padající vody.

 

JESKYNĚ

Postojnska jama – 55 km od Ljubljany na jihozápad.

Škocjanske Jama – 80 km od Ljubljany na jihozápad, obě tyto jeskyně jsou od roku 1986 zapsány v seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Lipica – 87 km od Ljubljany na jihozápad, kolébka lipicánů s hřebčínem, který má tradici již více než 400 let.

SLOVINSKÉ POBŘEŽÍ

Slovinské pobřeží měří 46,6 kilometru. Města Piran, Izola a Koper, která leží na mořském pobřeží, vábí návštěvníky svou středověkou atmosférou. Koper se svým historickým jádrem je považován za jednu z nejmalebnějších lokalit severní části Istrijského poloostrova. Izola je přímořské město s bohatou rybářskou tradicí. Většina turistického ruchu se soustřeďuje na východní straně v Simonově zálivu, kde se nachází přímořské letovisko s plaveckými zařízeními, hotely a restauracemi. Celý Piran, staré přístavní město, je chráněn jako kulturní a historická památka. Zachoval si svůj středověký ráz s úzkými uličkami a hustou zástavbou, s domy stoupajícími terasovitě od mořské hladiny ke kopcům a dodávajícími celé oblasti typickou středomořskou atmosféru.

Pláže – ve Slovinsku nehledejte písečné pláže ani pozvolné vstupy do moře. Pobřeží je zde rozeklané podobně jako v nedalekém Chorvatsku. Pláže se podobají spíše těm chorvatským než italským. Kamínkové nebo plotnové pláže nabízí příznivé možnosti pro potápění s nezčeřeným pískem na dně a krásným pohledem do hlubin.

 

PORTOROŽ

Portorož je turistické město, které se pyšní nejstarší turistickou tradicí ve Slovinsku a nabízí pohodlné hotely a moderní plavecké bazény, restaurace a množství akcí všeho druhu. Leží v jihozápadním cípu Terstského zálivu, který je nejsevernějším bodem Jaderského moře. Severně od něj je Itálie, jižně Chorvatsko. Jméno znamená „Přístav růží". Je zde jachetní přístav a v nedalekém Sečovlje mezinárodní letiště. Moře, vítr, sůl, středozemní vůně, palmy, růže, relaxace, zábava a přátelští lidé, takto lze popsat město Portorož - přímořské město v srdci Evropy.

Souhra různých kultur, hudby, přírodních krás, gastronomických požitků a bohaté historie v nás navodí atmosféru klidu a pohody a pomůže nám zapomenout na každodenní starosti. Příjemná procházka po pobřeží, osvěžující běh na pláži, plavání v moři i hotelových bazénech i různé wellness programy posílí tělo i ducha.

Portorož leží v těsné blízkosti města Piran, jehož sláva a bohatství pramení z jedné z největších solných pánví v této části světa. Právě solné pánve a jejich sůl, solné roztoky a bahno odstartovaly cestovní ruch v Portoroži. V 19 století byli objeveny léčebné účinky těchto produktů a byly zde postaveny první hotely a termální centra.

 

Pro ty, kdo nechtějí trávit svou dovolenou pasivně u pláže nabízí Slovinské pobřeží mnoho zajímavých míst k poznávání – nejkrásnější slovinské jeskyně – Postojnska Jama, hrad Predjamsky Grad, asi 9 km od jeskyní Postojna.

Zážitkový park - https://pustolovski-park-postojna.si/en/ (vhodné pro starší děti)