BALATON

Je nejnavštěvovanějším místem v Maďarsku. Voda v jezeře je v létě příjemně teplá, mívá průměrně kolem 22 stupňů, je čistá a koupání je bezproblémové. Blatenské jezero je hluboké kolem dvou, maximálně tří metrů, ve všech místech se lze potápět až na dno. Hladina je klidná, ideální jsou podmínky pro surfování, jízdu na šlapadle, vodních lyžích nebo jinou podobnou aktivitu. Můžete si i dobře zarybařit (na rybaření je nutný rybářský lístek). Z mnoha balatonských přístavišť se pořádají vyjížďky lodí. Balaton je perlou Maďarska a Maďaři se usilovně starají, aby této své pověsti dostál. V místních restauracích ochutnejte candáta na hříbkách a jako dezert pyré z jedlých kaštanů se šlehačkou. Teplota se, díky malé hloubce, vyšplhá někdy až na 27°C, vyjímečně i 33°C, koupání je vhodné již od května do října. Řeka Sió upravuje čistotu vody a výšku hladiny. Voda v Balatonu se obmění jednou za 2 roky, Balaton napájí asi 40 kanálů a potoků, hlavní řeka je Zala. Řeka Sió je odtokový kanál ve městě Siófok a odvádí vody Balatonu do Dunaje. Šířka Balatonu v nejužším místě 1,2 km, jinak se šířka pohybuje od 8-14 km, délka 77 km. V jezeře žijí pouze užovky, proto nemějte strach, tento malý had Vám neublíží.

Balatonu se také přezdívá "maďarské moře" a to také proto, že s plochou 600 km2 je největším jezerem ve střední Evropě. Pobřeží má délku 195 km.

Severní břeh: voda klesá prudce do hloubky, po 15-20 m je již hloubka 2 m, zdejší pláže doporučujeme dobrým plavcům. Svým prostorným, bezplatný parkovištěm, skromnými cenami vstupného, bezplatným využitím bazénů, sportovišť a různými zábavnými programy je ideální k prožití příjemné dovolené. Dno na tomto břehu je kamenité. Pláže jsou písečné nebo travnaté, spíše intimní, malé. Většina kostelů a památek je mimo sezónu (tj. od konce října do začátku května) zatuzavřena.

Jižní břeh: voda klesá do hloubky jen pomalu a většinou můžeme kráčet i 500 m od břehu, aniž bychom museli plavat. Při břehu se v sotva půlmetrové vodě mohou vyřádit i nejmenší. Břeh ideální pro pobyty rodin s malými dětmi. V přístavu Siófok přistávají veškeré balatonské lodní linky. Pláže jsou písečné a travnaté.

Východní břeh: je po celý den zaléván sluncem, je proto vyhledáván vyznavači slunění. Tento břeh je klidnější.

Za vstup na většinu pláží se platí, volné přístupy jsou označeny szabad strand (volný přístup), vstup se většinou pohybuje kolem 150 FT.

Majáky na hotelech – na vyšších hotelech byly umístěny majáky upozorňující plavce na blížící se bouři. Na Balatonu se přižene bouře většinou nečekaně (turisté, neznalí poměrů, nezaregistrují změnu počasí včas). Vlny při bouři dosahují až 2 metry, což je pro plavce život ohrožující vlnobití. Když maják bliká 30x za minutu, tzn. „nebezpečí, držte se u břehu“, když bliká každou vteřinu, tzn.“pryč z vody“. Bouře se v létě rychle přežene a pak můžete v klidu pokračovat v koupání.

Trajekt – pro auta, vede mezi městy Szántód rév – Tihany rév.  

Doporučené termíny:

Slavnost rozvinutí plachet se koná každoročně první květnovou neděli v Kesthely a korunuje se tu „maďarské moře“.

Rovněž v Kesthely se koná po celé léto od června až do září série koncertů pod názvem Letní festival Helikon.

Na hradě Sümeg se pořádají ukázky rytířských turnajů, spojené se středověkým hodováním.

V hlavním vinařském středisku Balatonfüred se v srpnu konají Týdny vína, kde můžete ochutnat desítky nejrůznějších značek.

20. srpen je svátek svatého Štěpána Uherského, patrona země (to je něco jako maďarský svatý Václav). Maďaři svého hlavního světce oslavují výrazně a důkladně.

Na mnoha místech se po celé léto pořádají různé kuchařské i sportovní soutěže, vystoupení lidové hudby i ukázky tradičních maďarských řemesel.

LETOVISKA:

SIÓFOK: lázeňské město na jihovýchodním břehu Balatonu oplývá bohatým společenským životem, 17 km dlouhá pláž tzv. Zlatý břeh (Aranypart – vede na východ) a Stříbrný břeh (Ezüstpart, vede na západ), v přístavu kotví parník s diskotékou, obrovské volné pláže každoročně navštěvuje množství domácích i zahraničních turistů, koupání v jezeře bývá možné již od května, lákadlem jsou zážitkové a wellness lázně Galerius, otevřené na Zlatém břehu v roce 2006, poskytují relax všem věkových skupinám. Letovisko se vyznačuje čilým denním i nočním životem a spoustou vodních atrakcí, včetně tažného zařízení pro jízdu na vodních lyžích. V Siófoku se narodil známý skladatel Imre Kálmán (Čardášová princezna, Hraběnka Marica).

Kulturní akce: začátek července: mezinárodní folklorní festival. Červenec, srpen: varhanní koncerty v místním katolickém kostele. Výlety do okolí: lidový skanzen Szántódpuszta, historické město Tihany se skalními příbytky mnichů, hrad Vázsonyko v obci Nagyvázsony, Balatonfüred a Tihany dosažitelný lodí.


FONYÓD: malá vesnička, kde se každou středu a sobotu pořádají největší trhy této oblasti, kde jsou nabízeny maďarské speciality a tradiční rukodělné výrobky.

BALATONFÜRED: seriózní letovisko, jako by bylo protipólem Siófoku, co se týká polohy i zaměření. Jedná se o tradiční lázeňské středisko, léčí se zde srdeční choroby a nemoci oběhového ústrojí. K léčbě přispívají místní prameny (vápenitá, uhličitá s železitou, kyselou, osvěžující chutí, je mírně radioaktivní) – Kossuthův pramen (Kossurh ivócsarnok), uhličitá chladná voda. Město je také zakladatelem tradice veřejného koupání na Balatonu a vzniklo zde první maďarské stálé divadlo. Léčil se zde indický básník Rabindranatha Tagore roku 1926 a tak se mu tu líbilo, že zde vysadil lípu, která se stala zakladatelkou této tradice, ve které pokračovalo mnoho významných osobností, včetně krajanky zakladatele této tradice, Indíry Ghándiové.

BADACSONY: městečko proslavené vinicemi a místním, velmi zdařilým, vínem Szürkebarát (Šedý mnich) a Kéknyelű.

SZIGLIGET: toto městečko si zachovalo svůj vesnický ráz. Nad městečkem se vypíná zřícenina hradu Szigliget Várom, který byl pobořený roku 1702 na rozkaz císaře, jako trest za účast místních občanů na protihabsburském povstání. Ve městečku je dále zámek Eszterházyu, kolem jejichž zámku původně vesnička vyrostla.

BALATONFÖLDVAR: malé, původně keltské městečko na jižním břehu Balatonu s vlastní železniční stanicí, umožňující snadný výlet do Budapešti, veškerá vybavenost v místě.

BALTONALMÁDI: příjemné vilové městečko s nejlépe vybavenými plážemi na celém severním pobřeží Balatonu a několika zajímavými církevními památkami a rozhlednou nad městem.

KESZTHELY: malé barokní městečko (21 tis. obyv.) mezi horami Keszthely a jezerem Balaton, snadno dostupné po železnici z Budapešti (vlaky jezdí 2x denně), bohatý kulturní program, zejména na jaře a na podzim, místní hrad Festetics (z roku 1750, s největší šlechtickou knihovnou v Maďarsku, se 100 000 svazky), muzeum historie Balatonu a Muzeum Marcipánu. Městské lázně, které dnes slouží spíše jako historická památka. Největší atrakcí je nedaleká velká pláž. Nachází se zde překrásný zámek rodiny Festetics s rozsáhlou unikátní knihovnou.

Kulturní akce: duben - Helikónský festival; 1. května - zahájení sezóny na Balatonu; květen - festival na Balatonu; srpen - vinný festival; srpen - pivní festival; The Goldmark yard - divadelní hry, hudební programy, folklórní večery.

KIS BALATON: „malý Balaton“. Toto jezero bylo vytvořeno uměle roku 1984, stalo se okamžitě rájem ptactva.

KAPOLNA PUSZTA: pěstují se zde domestikovaní buvoli obecní.

AQUA CITY: velký akvapark v dostupné vzdálenosti od Balatonu, pro pobavení nabízí 12 bazénu a 13 velkých skluzavek. Nachází se u městečka Zalaegerszeg (https://www.aquacity.hu/)

JESKYNĚ TAPOLCA - nachází se cca 12 km na sever od Balatonu, spíše u západního cípu Balatonu v pohoří Bakony. Nevšední zážitek, hlavně pro rodiny s menšími dětmi. Jeskyně mají, na nás nezvyklou teplotu 20°C, projíždíte se asi 10 min lodičkou a objedete celou jeskyni. Lodičky se trochu podobají kovovým neckám a pádla obsluhuje vetšinou taťka, ale i tak to stálo za to a návštěva jeskyně byla velká zábava. Město Tapolca lemuje 14 čedičových kopců ve tvaru klobouku. Zdejší oblast je vulkanického původu a již staří Římané znali místní minerální vodu, která se pod značkou Theodora, prodává dodnes. Doporučuji v Tapolcích i návštěvu 200 let starého mlýna, který je po rekontstrukci a obklopuje ho krásná zahrada.

TIHAŇ - vulkanický poloostrov, který vybíhá do Balatonu. Nachází se zde vnitřní jezero Belsö-tó, jedná se o sopečný kráter, 25m nad úrovní hladiny Balatonu. Külsö-tó - vnější jezero, které bylo po roce 1809 skoro odvodněno kvůli pastvinám. Od roku 1975 se opět postupně naplňuje, dnes je rájem ptactva. Poloostrov byl obydle již před tisíci lety. Pro svou izolovanost se zde uchovalo mnoho rostlinných i živočišných druhů. Rozloha národního parku je 1 698 ha. Kdysi se jednalo o ostrov, který se naplavením sedimentu změnil na poloostrov.