Víno v Maďarsku

Maďarsko je prakticky kolébkou vinařství. Víno se zde pěstuje po tisíciletí. Dnes je vinařství převážně v soukromých rukách rodin Tiffán, Bock, Szermley, Thummerer...

Víno se pěstuje ve 22 oblastech, počínaje oblastí Somló, konče rozsáhlými vinicemi Kiskunság na jihu Velké maďarské nížiny. Nejlepší bílá vína jsou z oblasti kolem Balatonu a v Somló. Červená vína jsou typická pro oblasti Villány a Szekszárd. V zahraničí jsou nejznámější vína z oblasti Egeru, tmavě rudá býčí krev Bokavér a bílé sladké tokajské víno Tokaji Aszú.

Oblasti kolem Balatonu - Badacsony (severozápadní břeh Balatonu), pojmenovaná podle masívu, který se vypíná do výšky 400 m nad Tapolcu, víno je kulaté, silné a kořeněné. Nejznámější značky suché bílé víno Olaszrizling (slámově žluté víno s vysokým obsahem kyselin, pije se mladé, čím mladší tím lepší), Muskotály, Rramini a Kétnyelü (vulkanická půda dodává tomuto vínu charakteristickou minerální příchuť). Balatonboglár - jižní část Balatonu, zde je typické víno Muskotály, Rajnai rizling, Kékfrakos a Cabernet Savignon.

Somló - malá vulkanická oblast s půdou produkující víno s minerální příchutí. Pěstuje se zde odrůda Hárslevelü a Juhfark (mají vyšší kyseliny a nejlepší jsou v pěti letech).

Szekszárd - má sprašovou půdu, využívá oblasti mírní zimy a teplého a suchého léta. Pěstuje se zde jedno z nejlepších maďarských vín. Nejznámější odrůda je Kadarka (pozdně zrající odrůda, vyrábí se pouze v omezeném množství), původem odrůda pochází z Balkánu a mísí se s Bikavérem. Pro tuto oblast je nejtypičtější Merlot a Kékfrankos.

Villány - město na jihu Maďarska, hlavní výrobce vína v Maďarsku, pěstujíc se zde odrůdy Oportó, Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Vína obsahují podobné množství taninu jako ta z Bordeaux. Vína zrají v baricích, které jim dodávají jedinečnou dubovou chuť bohatou o třísloviny. Místní víno je červené, tělnaté. Ve sklepě, uložené v písku, jsou vína 200 let stará (ukládají se od roku 1895-1971).

Eger - zde se vyrábí ceněné víno Egri Bikavér, proslulé po celém světě. Jedná se většinou o směsky Bikavéru s dalšími červenými víny, jako např. Kadárky. Nejznámější je směska Tibora Gála (50% Kékfrankos a 50% Cabernetu), dále jsou to vína typu Pinot Noir (typické pro oblast Eger), dále Leányka, Olaszrizling a Hárslevelü.

Tokaj - víno nejvýchodnější části Maďarska. Typické pro pěstování zdejšího vína je vulkanická půda, slunce a ochranná horská bariéra, která dělá tuto oblast jedinečnou. Tokajská vína byla exportována již ve středověku do Polska a Ruska. Sladkost Aszú se u dezertního vína hodnotí podle počtu puten přidaných k základu vína. Počítá se od tří do šesti puten. Tokaj vyrábí i polosladké víno Szamorodni, sladké Furmint (nejsladší víno v Maďarsku) a nejsušší Hárslevelü. Za nejkvalitnější se pokládá 1972,1988, 1993 1995. Tokajské víno potřebuje víno z pozdních sběrů s vysokým obsahem cukru, ale také ušlechtilou, šedou plíseň cibéby, která potřebuje dlouhý, slunný podzim v kombinaci s ranní mlhou a dodává pak vínu potřebnou sladkost a typické, zvláštní aroma. Na ochrannou značku si dělají nárok jak Slováci tak Maďaři

 

 

Egészségünkre - na zdraví !!!