Lázně

Maďarsko je doslova prošpikováno lázněmi. Nepíši zde všechny, jen pár vybraných s důrazem na ty co jsou nejblíže České republice. Zde při koupi zájezdu dávejte pozor na termín. Maďaři mají dobrý přehled o státních svátcích v ČR a lázně bývají dlouho dopředu vyprodané.

Aby pobyt v lázních splnil svůj léčebný účel, měl by trvat alespoň 2-3 týdny. Minimálně však 1 týden, který by se měl v průběhu roku ještě znovu zopakovat.

Agrád - malé lázně u Velencijského jezera. Jezero má léčivou vodu i bahno.

Bogács - termální alkalická voda 28-35°C je vhodná pro léčbu pohybového ústrojí a chronického revmatismu. Doporučujeme milovníkům klidného odpočinku a těm, kteří si rádi posedí ve vinném klípku.

Bük - lázně velmi blízko české republice. Mají 30 letou tradici, rozkládají se na horním toku řeky Répce, takřka na dosah ruky od Alp. Zdejší termální voda vyvěrá z hloubky přes 1000 m a její složení je unikátní. Lázně Bük mají rozlohu 14 ha a nabízí 32 bazénů. Bazény s léčivou vodou o teplotě 32-38°C, plavecké bazény s vodou o teplotě 26-28°C, brouzdaliště pro nejmenší. Venkovní komplex zahrnuje skluzavky, tobogán anakonda, tobogán kamikadze, moderně vybavené hřiště, relaxační zóny pro dospělé, sportoviště (plážový volejbal, házená, nohejbal, badminton, plážový fotbal, streetball, stolní tenis). Svět saun – tepidárium, parní lázeň, infrakabiny, aromatická sauna, venkovní ďábelská sauna, finská, ledová kabina. Termální voda v lázních Bük obsahuje velmi vysoké množství minerálů (velké množství i ve srovnání se zahraničními termálními vodami). Mimo jiné voda obsahuje hydrokarbonát, vápník, hořčík, fluor (draslík, sodík, mangan, lithium, dusičnany, dusitany, sírany, kyselina boritá, křemičitá, uhličitá a mnoho dalších). Voda se využívá k léčbě artrózy, osteoporózy, housera (lumbago), Bechtěrevovy nemoci, revmatizmu, poúrazových stavech, gynekologických a urologických problémech, vředech, nemocech oběhové soustavy, poruch trávení (formou pitné kúry). V bezprostřední blízkosti lázní je golfové hřiště. Okolí je vhodné pro nordic walking, jógu pod širým nebem, je zde také půl kilometru dlouhý suchý Kneippův chodník. Lze si půjčit kola, dvojkola i elektrokola. Milovníci adrenalinu zde naleznou dobrodružný park Křišťálová věž (prolézačky pro starší děti a dospělé), park Napsugár (Sluneční paprsek) - 1700 m2 herních ploch pro mladší děti. Naučná stezka podél řeky Répce. Orientační vstupné do lázní - 2 600 HUF / denní, 1 900 HUF / odpolední; II. zóna - 2 800 HUF / denní vstupenka, 2 200 HUF / odpolední; III. zóna - sauny - 2 400 HUF / 3 hodiny...

Bükfürdö - lázeňské městečko nebo lépe vesnička má idilické prostředí, kvetoucí parky, lázeňský park se 7 bazény s léčivou vodou, která se využívá na léčbu poruch pohybového ústrojí, nemocí páteře a poúrazové terapii.

Celldömölk - termální lázně v tomto městečku se nachází u vulkanické hory Šág. Lázně jsou v provozu celoročně, mají 25 m plavecký bazén (25-27°C), venkovní termální bazén a vnitřní termální bazén (36-37°C), zábavní bazén (32°C), dětský. Venkovní bazény jsou v provozu jen v letní sezóně (skluzavky, divoká řeka, trysky, fontány, bublinky), saunový svět o rozloze 500 m2 (finská sauna, infrasauna, biosauna, parní kabina). Termální voda obsahuje hydrogenuhličitan sodný, má jemný charakter a je vhodná na léčbu pohybového aparátu. 

Eger - nejkrásnější barokní město v Maďarsku nabízí šest otevřených bazénů v městském parku, z nichž jsou tři v provozu celoročně. Kousek od Egeru je další pramen, nachází se asi 8 km od Egeru. Na povrch vyvěrá kaskáda velmi horké vody tryskající z něčeho, co připomíná ledovou horu, ale ve skutečnosti se jedná o usazeniny soli a jiných minerálů.

Egerszálók - léčivý pramen 68°C s unikátním mikrochemickým složením vody. Nedaleko Egeru, v hloubce 87,5 metru byly nalezeny uhličité, sirné a jódové krasové vody. Voda horká až 71°C, je tlačená vzhůru plyny, které mají příznivý vliv na léčení pohybového ústrojí. Teplota vody v lázních je 38-40°C.

Györ - rozkládá s u řeky Ráby, nachází se zde biskupský hrad

Gyula - velmi malé lázně s dvaceti bazény, z nichž je devět otevřeno celoročně.

Hajdúszoboszló - patří k nejvyhledávanějším lázním v Maďarsku. Alkalická, hydrogenuhličitanová voda obsahuje velké množství soli, sody, jódu, fluoridu, železa, manganu a asfaltu. Léčí pohybové ústrojí, gynekologické potíže, kožní choroby a dýchací potíže.

Harkány - lázně na jihozápadě země. Termální pramen objevil náhodou v 19. století chudý venkovan Jáno Pogány z Máriagyüdu, který si zde vyléčil své bolavé klouby. Voda obsahuje jedinečné plynné sulfidy a má vysoký obsah síry. Voda se využívá ve vanové a sedací lázni při revmatických potížích, chronických kožních onemocnění, onemocnění kloubů, zánět nervů, rehabilitace po zlomeninách, nehodách a při ženských potížích. Pitná kúra se podává na žaludeční potíže. Hostům jsou k dispozici nekryté plavecké bazény a brouzdaliště. Ve městě není kromě lázeňských budov nic zajímavého. Lázně zde vystavěla rodina Battyányů již roku 1824. Lázně jsou v nejteplejší části Maďarska v malébném údolí na úpatí hory Villány.

Hevíz - druhé největší teplovodní jezero na světě a vůbec největší termální jezero v Evropě. Dříve patřilo jezero Festeticsům, k lázeňství se zde začala voda využívat až v 19. století do té doby se voda využívala v koželužství. Jezero má rozlohu 47 500 m2 a má nálevkovitě se svažující dno, které má největší hloubku až 36,5 m. Obsahuje mírně radioaktivní vodu se sírou, alkáliemi, hydrogenuhličitany a solemi vápníku. Pramen poskytuje 86 mil litrů vody denně, takže se voda v jezeře obmění za 28 hodin. Voda tryskající z kráteru udržuje hladinu v neustálém pomalém pohybu, teplota jezera je 33-34 °C v létě a 26-28 °C v zimě. Voda je mírně radioaktivní, proto se smí používat pouze 20-30 minut v kuse a to ještě v celkovém součtu pouze 1,5 hodiny denně. Koupající mohou využívat vnitřní i venkovní možnosti koupání a to po celý rok. Bahno u dna je z 50% tvořeno organickými materiály, bohatými na jód a estrogen. Koupel je vhodná pro léčbu pohybového ústrojí, léčbu onemocnění páteře, gynekologických potížích. Pitná kúra se využívá k léčbě poruch zařívacího systému a poklesu dásní. V Hévízu byla roku 1953 objevena Dr.Károlly Mollem nová metoda fyzioterapie. Terapie se provádí ve speciálním bazénu, kde se klientům na kotníky zavěsí závaží o váze 2-20 kg. Klienti se zavěsí v podpaždí a páteř je jim vytahována pomocí závaží. Tím se od sebe oddalují obratle a lépe se mezi obratle až do míchy vstřebává léčivá voda a ploténky se dostávají do původního stavu.  

Kehidakustány - lázně v blízkosti Hévízu (13 km). Lázně jsou otevřené celoročně, včetně venkovní části. Zdejší voda má vysoký obsah vápníku, magnezia, vodíku, uhličitanů a proto zajišťuje příjemnou relaxaci. Využívá se pro léčbu vysokého krevního tlaku (snižuje krevní tlak), na revmatizmus a onemocnění pohybového aparátu, voda má regenerační účinky, působí dobře také na kožní onemocnění, degenerativní kloubní onemocnění, meziobratlové ploténky, na onemocnění kloubů, záněty svalů, nemoci páteře, bechtěrevovu nemoc, je vhodná na rehabilitaci po operacích kloubů a plotének, zlomenin, po ortopedických i neurologických operacích, působí také pozitivně na gynekologické problémy. Vnitřní bazény mají 34-36°C, teplota vody u pramene je 49°C, v ostatních bazénech je pak příjemných 34-36°C a voda je rozváděna potrubím i do venkovních bazénů. Voda se využívá také k pitnému režimu, má vysoký obsah sirníku (3,3 mg/l) a proto patří mezi skupinu léčivých vod síranů. Tato voda neobsahuje radon. Areál zahrnuje plochu 2 400 m2. Kde najdete 13 bazénů, 94 m dlouhý tobogán (uvnitř areálu), venkovní kamikazde se skluzavkou, venkovní bazény s teplotou vody 34-36°C, bazény s léčivou vodou, whirlpool s masážními tryskami, divokou řeku, brouzdaliště pro děti, poolbr a další. Vhodné i pro handicapované.

Lenti - malé nenápadné lázně (alespoň roku 2013 tomu tak bylo) v západní části Maďarska, blízko hranic s Rakouskem. Jediný nedostatek vidím v komunikačním jazyce německém (což je pro západní Maďarsko až po Balaton typické), což může anglofilům činit problémy. Tyto lázně jsem osobně navštívila a naprosto mě okouzlily svou pohodovou, klidnou atmosférou v kombinaci s luxusním rozlehlým termálním areálem, kde jsem dobila baterky po náročné práci. Velký prostor lázní, kde není hlava na hlavě, množství bazénů, takže i při velkém počtu návštěvníků si máte kde zaplavat. Kombinace s termálními bazény, kde jen relaxujete a vegetujete. Komu nevadí skromější ubytování v pensionu (přátelská atmosféra, vynikající jídlo), který takřka sousedí s lázněmi, přijde si zde na své. Ubytování navíc v sobě obnáší neomezené vstupy do lázní. Rozloha areálu je 3 500m2, z toho 630m2 odpočinkové plochy, saunový svět, vířivky, termální bazény venkovní i vnitřní, 5 nekrytých a 5 krytých bazénů (další kryté se dostavují), dětský bazén, zážitkový bazén, brouzdaliště, plážový bazén se skluzavkou. Termální voda vznikla již před 40 000 lety, obsahuje hydrogenkarbonát sodíku, který je vhodný pro léčbu pohybového aparátu, kloubních onemocnění, lumbaga...Sílu vody ještě znásobuje Park enekrgie Sv. Jiří, který činí lázně v Lenti jedinečnými. V parku, který je součástí termílního areálu se sbíhají energetické čáry, které jsou srovnatelné s energetickými čarami nacházejícími se např. ve Stonehenge. Nejlépe tento jev můžete pozorovat při sezení ve středu parku, kdy si obrátíte dlaně k zemi a po chvíli budete pozorovat brnění v prstech. Z lázní Lenti vyjíždí úzkorozchodná mašina, která dopravuje dříví a v sezóně také turisty (32 km dlouhá, prochází krásným lesem, kde můžete pozorovat jeleny a dravce. V okolí je 90 km cyklotras, jezero pro rybáře, kuželna a motokárová dráha.  

Liptók - menší termální areál na severu Maďarska, nedaleko Mosonmagyarovár a od Bratislavy. Nachází se zde dva bazény s léčivou vodou, plavecký i dětský bazén, výřivky a protiproudy, masážní prvky, plážový bazén o rozloze 1 200 m2, 350 m2 vodní park, vodní mlýn se saunou. Voda v termálních lázních má klasifikaci K-7 I. z roku 2014, má nízkou tvrdost, je sodno-uhličitanová, fluoridová kyselka. Využívá se na léčbu kloubních onemocnění, zad a regeneraci. K lázním patří kemp s mobilními domky.

Miskolctapolca - lázně 6 km od Miskolce, na východě země. Termální koupele, jezero a koupele v jeskyni, kde vás masíruje prudký vodní proud a kde se skalním tunelem lze dostat ke dvěma podzemním prohlubním, jejich voda léčí klouby, revma a srdce. Podzemní jezero Várhegy je zásobováno mírně teplými prameny, které jsou sycené plynem. Vzduch v jeskyni příznivě působí na katarové dýchací potíže. Koupelová kúra se doporučuje při chorobách vegetativního nervového systému a při neurotických potížích spojených s funkcí srdce a při neurotických žaludečních potížích a vyčerpání. Voda je vápenito-hydrogenuhličitanového typu (zemito-vápenitá směs obsahující jód, bróm a vápník).

Mosonmagyarovár (Mošonmaďárovár) - bližší lázně ČR snad v Maďarsku ani nejsou, nachází se opravdu skoro na hranicích s Rakouskem. Nachází se zde pramen s alkalickou vodou s vysokým obsahem jódu. Využívá se k léčbě nemocí pohybového ústrojí, páteře, svalových onemocnění, revmatismu a nevrových onemocnění.

Sárvár - voda o teplotě 33-37 °C obsahuje alkálie, chloridy, brom, jód a stopové prvky. Odpařený roztok se využívá k léčbě astmatu a chorob horních cest dýchacích. Koupelová kůra slouží k léčbě pohybového ústrojí, revmatismu, neplodnosti a gynekologických potíží a k léčbě nervového systému.

Tiszaújváros - moderní impozantní lázeňský areál na léčbu poruch páteře, pohybového ústrojí, zánětu šlach a chronických ženských chorob.

Zalakáros - nejmladší a nejoblíbenější lázně v Maďarsku. Pramen má 85-99°C, poskytuje léčivou vodu jodového a brómového charakteru, voda má nejvyšší obsah fluoru v Maďarsku. Koupele jsou vhodné pro léčbu pooperačních stavů, nemocí pohybového aparátu, rehabilitace, chronické gynekologické potíže. Lázně leží 18 km od Malého Balatonu. Prameny byly objeveny během průzkumu ropných ložisek v 60. letech 20.století. Možnosti polázeňského vyžití - zubří farma, staroslovanské hradiště v Zalaváru,